„Celkový přístup k využívání prostředků z rozpočtu Evropské komise by se měl stát silnou stránkou evropské integrace. Nejen v tom, na co bude rozpočet využíván, ale hlavně podle jakých pravidel a kritérií budou tyto výdaje vůbec vynakládány,“ okomentovala svůj postoj k hodnocení hospodaření Evropské komise Dlabajová.
Hlavní snahou M. Dlabajové, místopředsedkyně CONT, je změna způsobu nahlížení na evropský rozpočet a jeho větší flexibilita v návaznosti na aktuální potřeby EU. „Výdaje by měly mířit na jasně zdůvodněné prioritní potřeby, které se pokud možno týkají celoevropských témat, a nikoliv na suplování ryze národních problémů,“ domnívá se zpravodajka. Pouhé sledování formálních kritérií je podle Dlabajové zcela nedostatečné pro komplexní posouzení efektivnosti a účelnosti vynaložených prostředků. „Silnější zaměření na výkonnost a výsledek pochopitelně neznamená podceňování zákonnosti a procesní správnosti. Důraz na soulad s právními a procesními pravidly nesmí být upozaděn,“ zdůraznila.
Posun směrem k výkonnostně orientovanému Rozpočtu EU nemůže být také učiněn jako jednorázový krok. „I když má doporučení se týkají zprávy o hospodaření za rok 2014, mělo by se jednat o kontinuální proces změny a dlouhodobé snahy měnit zaběhnuté stereotypy,“ podotkla M. Dlabajová. Jak dodala, identifikace skutečných efektů využívání rozpočtu EU, měřená relevantními makroekonomickými ukazateli, se stává předmětem všech politických úvah o rozpočtové politice EU současnosti.
Prostředí EU se zásadním způsobem mění a po velké ekonomické krizi se otevírají nová témata, která má smysl řešit na úrovni EU jako celku. Například energetická unie, bankovní unie, kapitálový trh, mobilita nebo digitální trh. „Na akutní migrační problém a potřebu společně bojovat proto terorismu evropský rozpočet v hodnoceném období bohužel adekvátně nereagoval,“ uzavřela M. Dlabajová.