Slavnostní vzpomínková akce se konala v londýnské Guildhall, v den nedožitých 107. narozenin Sira Nicholase Wintona, za přítomnosti i necelé třicítky z těch, které jako děti Sir Nicholas Winton zachránil před holocaustem , když zorganizoval několik vlakových transportů z tehdejšího Československa do Velké Británie.
„Zastupoval jsem dnes vládu České republiky na slavnostním shromáždění k připomenutí památky Nicolase Wintona, muže, kterého si budeme pamatovat jako zachránce bezmála sedmi set dětí z předválečné zimy 1938/1939. Tento muž je symbolem zaštiťujícím všechny, kdo po mnichovském diktátu pomáhali do bezpečí občanům Československé republiky bez ohledu na jejich národnost," řekl ministr Dienstbier po vzpomínkové akci.
BBC: Nicholas Winton memorial service honours Holocaust hero
The Telegraph: Saved from the Nazis: 'Kindertransport' survivors remember Sir Nicholas Winton
Evening Standard: Hundreds gather in Guildhall to celebrate the life of Sir Nicholas Winton
Slavnostní vzpomínce na Sira Nicholase Wintona předcházela řada politických jednání. Dopoledne se ministr Dienstbier doprovázený ministryní pro řizení Sekce lidských práv Martinou Štěpánkovou setkal se stínovým ministrem zahraničí za Labour Party Hillary Bennem. Tématem byla zejména otázka britského referenda o možném vystoupení z EU. Podle Benna Labour Party mimořádné jednotně podporuje členství Británie v EU. Jak zdůrazňuje, toto členství znamená vliv na chod Unie, zatímco vystoupení otevírá prostor nejistotě. Řada profesí, třeba 9 % britských doktorů, přitom pochází ze zemí EU.
I ministr Dienstbier si přeje setrvání Velké Británie v EU. Unie je celek, který dokáže zastupovat své členy. „Unii je třeba měnit, ale není důvod oslabovat nacionalismem naši společnou mezinárodní sílu, když čelíme stejným problémům," zdůraznil.
Během dalšího jednání v Londýně s Helen Reardon Bond, ředitelkou britského Vládního výboru pro rovnost, a Charlesem Ramsdenem, vedoucím oddělení pro EU a mezinárodní politiku, se ministr společně s náměstkyní Martinou Štěpánkovou zajímali o předškolní vzdělávání a rozdíly v platech žen a mužů ve Velké Británii. Zaujala je i otázka prevence internetové kriminality. Péče o děti ve Velké Británii je podle slov britských úředníků poměrně nákladná, daňové poplatníky přijde až na 65 liber denně. Navíc školní den je relativně krátký, takže je třeba péči o děti zajistit i před začátkem a po konci školní výuky.
Co se týče rovného odměňování, britské statistiky ukázaly, že velké rozdíly v platech mezi muži a ženami existují i v některých vládních úřadech. Ministr Dienstbier při této příležitosti představil Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích, který předloží na jednání vlády 30. května.
Náměstkyně Štěpánková ocenila velkou vůli britské vlády spolupracovat s neziskovými organizacemi, pokud jde o témata rovnosti a podpory veřejným kampaním. Jako dobrý příklad uvedla britskou kampaň proti homofobii.
Poslední pracovní jednání před vzpomínkovou akcí k uctění památky Sira Nicholase Wintona měl ministr Dienstbier se stínovou ministryní pro ženy a rovnost z Labour Party Kate Green. Shodli se, že eroze důvěry v sociální stát je společným problémem české i britské společnosti. Podle obou představitelů v obou zemích silně zaznívají hlasy zpochybňující samotný koncept sociálního státu. Kate Green ocenila roli Evropské unie při prosazování lidskoprávních témat v britské politice.