Pokud by Velká Británie rozhodla o odchodu z EU, nebylo by to jistě okamžitě, do týdne po referendu, ale britská vláda by musela dohodnout s EU podobné předivo smluv, jaké mají s EU dnes například Švýcaři či Norové.
Nicméně se zdá, že se vytváří poměrně bezpečná většina britských občanů, a to díky určitým posunům v názorové hladině Britů nad 60 let, kteří jsou nyní většinově pro setrvání Velké Británie v EU. Starší lidé chodí k volbám a jejich názor byl až do nedávné doby vůči EU spíše skeptický. Nyní se začal měnit, a to je dobře. Za zhruba tři týdny, co zbývají do referenda, se může stát celá řada věcí, ale s největší pravděpodobností žádná velká dramata nenastanou.
Pokud dnes podle britských průzkumů podporuje setrvání v EU zhruba 55 % Britů, 41 % je proti a zbytek jsou nerozhodnutí, je to dobré východisko pro závěrečnou část kampaně před referendem. V ní se vlastně spojily největší politické síly Británie, tedy většina konzervativců, naprostá většina Labour Party, liberální demokraté a také Skotská národní strana, k podpoře setrvání Velké Británie v EU.
Samozřejmě také Spojené státy mají zájem na jejím setrvání v EU, ale z jiných než ekonomických důvodů, byť prohlášení šéfů zemí G7,jež Američané inspirovali. vypadá trochu jinak.
Spojené státy by v případě odchodu Velké Británie z EU ztratily významnou část vlivu, který na EU prostřednictvím svých „zvláštních vztahů“, které udržují s Británií, mají.