Celková výše podpory v tomto roce bude jasná až podle počtu došlých žádostí. Pěstitelé jahod mohou také získat dotace v rámci investičních podpor Programu rozvoje venkova na nákup speciálních strojů, balících a třídících linek nebo výstavbu fóliovníků a chlazených skladů.
Ministerstvo v loňském roce poprvé podpořilo v rámci přímých plateb vybrané citlivé ovocné druhy. Mezi ně zařadilo i jahodník, protože je to ovoce, jehož pěstování je pracné. Ministerstvo stanovilo pro rok 2015 sazbu 9 492 korun na hektar, pěstitelé jahodníků požádali o tento příspěvek na 252 hektarů. Sazba pro letošní rok bude upřesněna podle počtu žádostí.
České jahody se nejčastěji prodávají hned po sběru na farmách nebo farmářských tržištích, případně si je lidé mohou natrhat sami při oblíbených samosběrech.
„Tuzemské jahody se dostanou k lidem čerstvé, téměř okamžitě po utržení. Jahodám z dovozu často chybí typická chuť, protože musí vydržet mnohakilometrový transport, ke kterému jsou speciálně šlechtěny pevné a manipulaci odolné odrůdy. Na rozdíl od nich jsou naše domácí jahody zralé, chutnější a šťavnatější,“ řekl ministr Jurečka.
Plocha komerčních jahodníkových polí v ČR je 500 až 600 hektarů, s výnosem 5 až 7 tun z hektaru. Loni se sklidilo více než 3 tisíce tun jahod. Zahrádkáři a malopěstitelé obhospodařují přibližně 1 100 hektarů a ročně sklidí asi 6 tisíc tun jahod. Spotřeba na obyvatele a rok dosahuje necelé 3 kilogramy. V posledních letech mírně roste spotřeba čerstvých jahod na úkor zpracovaných a mražených.