„Nejdůležitějším opatřením je změna přístupu hospodaření na zemědělské a lesnické půdě. Tam leží klíč pro to, abychom opravdu dokázali vodu zadržet v krajině daleko lépe než dosud. Pokud jde o aktuální stav, v nádržích je vody dost, více než ve stejném období loňského roku. Na případné období sucha jsou tedy připravené,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
Díky současným hydrologickým podmínkám se nahromadila voda v zásobních prostorech nádrží a zásoba využitelné vody se zvyšuje. Méně vody je však zatím v potocích a řekách.
„Ochrana před dopady sucha je nejen náročnější na přípravu, ale především vyžaduje výrazně delší časové období a přijetí ucelené strategie státní správy k jejímu naplňování. Vodní zdroje pomohou efektivněji překlenout nedostatek srážek a přispějí k zachování ekosystémů. Výstavba některé z nádrží bude zahájena pouze tehdy, když se prokazatelně a dlouhodobě začnou naplňovat negativní scénáře dopadů klimatických změn,“uvedl ministr Jurečka.
Materiál MZe o zmírnění následků sucha a nedostatku vody v příštích desetiletích, schválený vládou, uvádí možnosti, jak zadržovat vodu v krajině. Jednou z nich, pokud jsou jiná řešení nevhodná, je vybudování malých vodních nádrží, které zajistí lidem i přírodě vodu v obdobích s výrazným nedostatkem srážek. MZe příští rok dokončí přípravu vodního díla Nové Heřminovy, dále plánuje pouze přípravu vodního díla Skalička v Pobečví a čtyř nádrží: ve Vlachovicích (Zlínský kraj), Pěčíně (Královéhradecký kraj), Senomatech a Šanově (Středočeský kraj). V případě Skaličky jde o druhou etapu budování protipovodňové ochrany v oblasti horní Bečvy, což je vzhledem ke zkušenostem z roku 1997 i dalších let jedna z povodněmi nejohroženějších oblastí v ČR. Přípravy začaly v roce 2011, letos byla zahájena jednání o výkupech nemovitostí. Proti původnímu záměru na výstavbu poldru se stálým nadržením navrhuje MZe vládě změnu na výstavbu vodní nádrže se zásobním prostorem, tedy opatření, které zachová protipovodňovou funkci, ale navíc může být funkční i v případě sucha.
Výstavba dvou malých vodních nádrží (Senomaty a Šanov) může začít v příštích třech letech s dokončením do roku 2022. V případě větších vodních nádrží ve Vlachovicích a Pěčíně o výstavbě rozhodnuto nebylo. MZe navrhuje vládě pokračovat v monitorování potenciálních lokalit a případných předprojektových přípravách.
Pokud státní podniky Povodí zkoumají i na jiných místech ČR možnosti pro výstavbu dalších nádrží, jde o sondáže, nikoli o přípravy dalších staveb. MZe nebude této vládě do konce jejího působení navrhovat ani rozpracovávat žádné další lokality. Nebude ani aktualizovat Generel lokalit pro akumulaci povrchových vod, tedy míst dlouhodobě hájených pro případnou výstavbu vodních děl.