Protest proti ochranářským opatřeními Francie a Německa v podobě uplatňování zákona o minimální mzdě na české řidiče se dostal i do Bruselu. Demonstrující české autodopravce přišel podpořit i Pavel Svoboda,předseda právního výboru EP, protože opatření Německa a Francie podle jeho názoru odporují unijnímu právu.
Zástupci dopravců z 11 členských zemí včetně České republiky svolali na úterý 14. června před budovu Evropské komise v Bruselu demonstraci, která měla upozornit na nepřijatelnost zákonů, jako jsou Loi Macron a MiLoG, pro společný evropský trh. Německo a Francie sáhli k jednostrannému vymáhání vyplácení tzv. minimálních mezd dle jejich tarifů: pro řidiče z jiných států, kteří jejich územím jen projíždějí. Právní argumenty Pavla Svobody v této věci si již vyslechla i komisařka pro dopravu Violetta Bulcová. Začala se záležitostí zabývat.
"Smyslem unijního práva je vytváření společného obchodního prostoru bez ochranářských barier. Kroky Německa i Francie směřují právě opačným směrem a jsem přesvědčen, že se tím Komise musí zabývat," řekl dnes Pavel Svoboda, který předsedá právnímu výboru Evropského parlamentu.
Protože se 1.7., kdy začne Loi Macron účinkovat, blíží, nervozita dopravců roste a to zejména s ohledem na zkušenosti s prací francouzských kontrolních orgánů. Pokud by začali striktně nároky Loi Macron po 1. červenci kontrolovat, může dojít rychle k eskalaci problémů. Udělování kaucí nebo odstavování kamionů vyvolá bezpochyby velký chaos. Cílem autodopravců je dosáhnout odložení účinnosti Loi Macron nebo pozastavení jeho kontrolování jako v Německu.