„Podpora pana prezidenta i ministra kultury o větší památkovou ochranu a význam Broumovska mě velmi potěšila. V současné době se připravuje dokumentace pro skupinu broumovských kostelů, která je potřebným krokem na cestě k zápisu těchto unikátních architektonických staveb na seznam UNESCO,“ popsal Zdechovský, který dlouhodobě upozorňuje na fakt, že v Královéhradeckém kraji se nenachází žádná památka UNESCO.
Broumovská farnost, pod kterou spadá třináct unikátních kostelů známých pod spojením broumovské kostely, se dlouhodobě snaží o záchranu těchto památek a navrácení kulturního života. „Máme skvělý tým složený z odborníků, díky němu se nám daří věci posouvat dopředu,“ sdělil broumovský děkan Martin Lanži, který výstavu o broumovských kostelech přivezl minulý rok do Bruselu.
Broumovská farnost připravila projekt s názvem Pro život kostelů Broumovska, který počítá nejen s rekonstrukcí staveb, ale také s obnovou a posílení kulturně-společenských vazeb v rámci celého regionu. Kostely byly postaveny podle plánů nejlepších architektů své doby, Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce v poměrně krátkém časovém rozmezí mezi lety 1709 – 1743. Klášter od DIentzenhofera najdete i v sousedním Polsku ve městě Legnickie Pole.
Eva Fruhwirtová