Svolání mimořádného výboru pro bezpečnost k projednání situace v policii jsem podpořil ještě PŘEDTÍM, než o to požádal bývalý šéf ÚOOZ plukovník Šlachta.
Příliš ale nevěřím zástupcům hnutí ANO, kteří na tiskové konferenci deklarovali, že jednání výboru nebude mít nic společného s politikou. Trvám na tom, že za celou kauzou od počátku není žádná „válka policistů“, ale čistě boj o vliv na policii mezi dvěma nejsilnějšími vládními stranami. Jednání je svoláno na termín, kdy je několik členů za ČSSD (včetně předsedy výboru) pracovně v zahraničí, jeho jednání má být veřejné a jsou na něj pozváni pánové Šlachta, Komárek a Ištván – což mi dohromady naopak zavání dalším stupňováním politizace celé záležitosti. Nepřítomnost členů za ČSSD mě osobně moc netrápí, ani veřejné projednávání – i když jsem zvědav, jak chtějí zástupci policie legálně zveřejnit informace z evidentně živého vyšetřování.
Nejsem ale spokojený s výběrem pozvaných hostů – bude totiž zastoupena jen jedna strana probíhající kauzy. Proto budu trvat na tom, aby byl jednání přítomen i ministr vnitra, možná i ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů a hlavně policejní prezident. Pokud má být hlavním důvodem pro schůzi výboru obvinění policejního prezidenta, měl by mít možnost se k němu na místě vyjádřit. Situace je už ale tak vyhrocená, že jedno je jasné.
Buď jsou obvinění pravdivá, a pak musí skončit policejní prezident – nebo jsou lživá, a pak musí skončit ti, kdo je zveřejnili. Bez toho bude jen těžko možné celou situaci ohledně Policie ČR zklidnit a diskuzi vrátit do věcné roviny – a to by mělo být prioritou všech.