Nová ustanovení zákona o sdružování v politických stranách a hnutích výrazným způsobem zvyšují transparentnost financování politických subjektů a jsou významným preventivním opatřením proti hrozbě korupce. „Zavádí povinnost transparentních účtů na veškeré účetnictví, povinnost bezhotovostních transakcí nad limit pět tisíc korun, strany a hnutí budou muset své výroční zprávy veřejně publikovat na internetu,“ vysvětlil Jeroným Tejc, předseda Ústavně právního výboru.
Novela volebních zákonů sjednotí dosud roztříštěná pravidla volebních kampaní do různých zastupitelských sborů a stanoví jednotlivé limity pro volební kampaně. Všechny kandidující subjekty budou povinny nejpozději tři dny před volbami zveřejnit údaje o sponzorech volební kampaně. Kontrola nad financováním volebních kampaní bude svěřena nově zřízenému nezávislému Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.
„V rámci projednávání tohoto zákona v ústavně právním výboru jsem podal pozměňovací návrh, kterým se zvyšují jeho kontrolní pravomoci. Úřad bude mít při výkonu dohledu právo seznámit se kompletně se všemi údaji týkajícími se hospodaření stran a hnutí. A ty budou mít povinnost v souladu s kontrolním řádem poskytnout úřadu plnou součinnost,“ uvedl Jan Chvojka, člen Ústavně právního výboru.