Porotu nejvíce zaujalo řešení ateliéru Rusina Frei Architekti.
„Autoři návrhu vymysleli skvělý koncept, který dělá z mála hodně. Zachovávají stávající strukturu vnitrobloku, ale jednotlivé prvky a funkce lépe prostorově uspořádávají, jejich řešení navíc nepostrádá lehkost a vtip. Například dnešní objízdnou komunikaci, kterou hojně využívají i děti na kolech a odrážedlech, povyšují na „sportovní dráhu“. Střed vnitrobloku pojednávají jako víceúčelovou travnatou louku a sporné hřiště, které se dnes částečně nachází na soukromém pozemku, posouvají do jižní části prostranství a kompletně ho revitalizují. Odpovídají i na přání obyvatel ponechat dostatek parkovacích míst – ta řeší mimo jiné ve studeném a dnes nevyužívaném jihozápadním rohu vnitrobloku. Svůj návrh akcentují subtilními prvky vybavenosti – ať už se jedná o sušáky na prádlo, mobiliář nebo dětské hřiště, a především myslí na snadnou údržbu a trvanlivost svého řešení,“ popisuje vítězný návrh týmu Martina Rusiny a Martina Freie architekt Petr Lešek, předseda poroty soutěže.
Druhý skončil ateliér Sporadical, třetí krajinářské studio Land05. Sporadical zvolil odvážný „utopistický“ přístup – navrhuje ve vnitrobloku vybudovat zčásti zapuštěné podzemní garáže a na jejich střechu umístit park. Dle jeho názoru je hodnota místa příliš velká na to, aby ho zabíraly automobily, v budoucnu se navíc bude ještě zvyšovat. Netradiční řešení přineslo řadu zajímavých podnětů, porotu ale nepřesvědčila velkolepost tohoto konceptu přesahující měřítko vnitrobloku i nepoměrně vysoká cenová náročnost. Myslí si však, že je návrh důležitým příspěvkem do diskuse o řešení veřejných prostranství a dopravy v klidu v rámci celého města. Studio Land05 ve svém návrhu do vnitrobloku vkládá řadu zajímavých prvků od přístřešků sloužících jako zázemí pro trávení společného času až po květinové výsadby. Porotcům však chyběl sjednocující koncept, každodenní využívání a údržba staveb by si navíc pravděpodobně vyžádaly vlastního správce. Návrh také neřešil opravu povrchu silnice a hřiště, do kterých by byla zapotřebí další investice.
„Odborná porota vybrala nejlepší návrh a Městský obvod Plzeň 3 nyní bude jednat s jeho autory o vypracování kompletního projektu. Aby měli i občané možnost se k vítěznému návrhu vyjádřit, připravíme společné setkání občanů s architekty a s organizačním týmem,“ říká místostarosta městského obvodu Radoslav Škarda (TOP 09), jenž participační projekt inicioval.
Jednotlivé návrhy jsou ke shlédnutí na webu pestujprostor.plzne.cz a umo3.plzen.eu. Obyvatelé vnitrobloku i další zájemci je budou moci vidět na vernisáži výstavy projektů, a to ve středu 7. září od 17.30 hodin přímo ve vnitrobloku (vchod z ulice Majerova). Vítězný projekt zde představí přímo jeho autoři, na akci jsou navíc zváni autoři všech návrhů, porotci soutěže a představitelé městského obvodu. Součástí vernisáže bude i veřejná debata nad vybraným návrhem, půjde tedy již o čtvrté plánovací setkání v rámci tohoto projektu.