Nejenže je jejich zavádění finančně vysoce nákladné, ale navíc jejich účinnost a dopady na zdraví jsou spojeny s velkým otazníkem.
Jak říká europoslankyně Olga Sehnalová: "Chápu motivaci Evropské komise, nicméně jako lékařka se nemohu zbavit pochybností o negativních dopadech těchto scannerů na lidské zdraví. Zdraví nemůžeme brát na lehkou váhu, zejména pokud jde o potenciální rizika při opakovaných a dlouhodobých expozicích".
Právní řád některých členských států, včetně České republiky, navíc záměrnou expozici osob ionizujícímu záření za jiným než lékařským účelem neumožňuje. "Z pohledu České republiky by proto v současnosti bylo opravdu nešťastné, aby její občané byli na jiných letištích nuceni tyto prohlídky podstupovat. A to nemluvím jen o těch hlavních rizikových skupinách, jako jsou děti, těhotné ženy či senioři...", dodává Sehnalová.
Přestože se jedná o zprávu Evropského parlamentu z vlastní iniciativy, Evropská komise může toto stanovisko zohlednit a přijít s legislativním návrhem. Státy by tak měly k dispozici evropské instrukce, pokud by se rozhodly bezpečnostní scannery na svých letištích zavést.