RNDr. Jitka Seitlová

  • KDU-ČSL
  • Přerov
  • místopředsedkyně Senátu
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 0,13. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.11.2016 14:29:26

Občané a obec Lhenice zaplatí za chyby ministerstva

Občané a obec Lhenice zaplatí za chyby ministerstva

Vejce domácích slepic v obci Lhenice obsahují vysoce toxické PCB a dioxiny, kterou jsou zdraví nebezpečné. Je více než zřejmé, že příčinou kontaminace je více než 10 let nezabezpečený sklad vysoce toxických odpadů těchto látek v obci.

Vejce domácích slepic v obci Lhenice obsahují vysoce toxické PCB a dioxiny. Včerejší zpráva ČT také uvádí, že dlouhodobější konzumace vajec může způsobit vážné zdravotní důsledky. Je více než zřejmé, že příčinou kontaminace je více než 10 let nezabezpečený sklad vysoce toxických odpadů těchto látek v obci. Ohrožení zdraví v lokalitě je výsledkem dlouhodobé nečinnosti a zásadního pochybení ministerstva životního prostředí. Důsledky mají nést obyvatelé obce nejen zdravotními riziky, ale také finančním zadlužením obce řádově v částkách několika milionů. Jedině za těchto podmínek zahájí MŽP opatření k likvidaci toxických odpadů.

Příběh začíná v letech 1996 – 9, kdy byly s posvěcením ministerstva do bývalého areálu družstva v obci naváženy tisíce tun vysoce kontaminovaných zemin a odpadů s PCB z celé ČR. Tehdy vzniklá firma slíbila, že vymyslí zařízení na jejich likvidaci. Od původců odpadů inkasovala miliony za převzetí odpadů. Ministerstvo bez záruk poslalo další desítky milionů dotací. Zařízení nebylo vymyšleno a desítky milionů kdesi pryč. Firma v roce 2001 podala návrh na konkurs. Zbyl po ní dluh ve formě odpadu, jehož likvidace byla odhadnuta na 50 až 100 milionů korun. Následovaly několik let se táhnoucí, nikam nevedoucí právní spory s podivnými zápletkami. Zatím se z nehlídaného skladu ztrácely odpady, kdosi vypustil vody s PCB na čističku, vítr roznášel silně kontaminované nezakryté zeminy, okolí není řádně monitorované.  Dodnes.

Všechny vysoce nebezpečné a toxické odpady PCB měly být zlikvidovány podle předpisů ČR ještě před rokem 2004. Podle evropských předpisů a našich závazků již vůbec neměly existovat do roku 2010. Současný stav skladu je v rozporu minimálně s dalšími dvěma mezinárodními dohodami o ochraně před nebezpečnými chemickými látkami.

V roce 2012 jsem případ šetřila jako zástupkyně ombudsmana a žádala naléhavě o řešení tehdejšího ministra. Prý se ještě o havárii nejedná a počkáme, až bude někdo ohrožen. Opravdu musíme čekat, až na neřešená rizika někdo doplatí zdravím, životem? Téměř v každém kraji najdeme několik obdobných vysoce rizikových pozůstatků „nezdařeného“ nebo „výhodného?“ podnikání s jinými odpady.  Právní změny, které by mohly tomuto stavu předcházet, ministerstvo neřeší. Finance na nápravu ve Lhenici mají zajistit dotace, kraj
a obec.

Myslím, že případ obce Lhenice je názorným mementem pro obce a města při zvažování, zda na jejich území umožnit budování skládek, uložišť, spaloven nebo rizikových chemických provozů. Prý obce nedůvěřují záměrům tohoto typu. Inu není se co divit.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama