Bělobrádek v relaci ČT24 ve 14:30 2.11.2016 - hned na počátku: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1178166846-zpravy/216411014301102/
Porodné, mateřská, rodičovská dosud: http://www.penize.cz/rodicovstvi/229611-porodne-materska-a-rodicovska-strucne-jasne-prehledne přičemž nárok na porodné vzniká jen tehdy, by-lily příjmy rodiny pod mediánem pro plat jedné osoby, - u druhého porodu nárok na poprodné nevzniká, i kdybyste si místo kočárku pro jedno dítě museli pořizovat kočárek pro čtyři. ale ony vám s tejně u toho prvního upadnou kolečka ještě před vypršením doby na jeho odložení. Nárok na mateřskou nevzniká, pokud nemáte v rozhodné době napracováno či alespoň víceméně těsně ukončené studium, (smolíka máte také jakoOSVČ). (Ačkoliv logicky platí, že pořídit si dítě v nezaměstnanosti je velmi inteligentní optimalizační krok. Dítě doroste a práce bude. A nebude-li práce stále ještě, můžete vychovat ještě jedno, vždyť jde o užitečnou činnost, všeobecně prospěšnou. Je velkým omylem lidstva, že právě pro tuto inteligenci nejsou naše společenské podmínky nastavené.) Nárok na rodičovskou je takový, že nejvíce měsíčně pobíráte, pokud jste se rozhodla být na mateřské dva roky, tehdy dostanete o něco více, než je životní minimum pro dvě osoby (ale ministerstvo počítá dětská minima jinak),, a nejméně pokud jste se rozhodla pro roky čtyři (tehdy jste na minimech existenčních, ale ministerstvo počítá dětská minima jinak). Dál už jen případně přídavky na dítě, jež jsou minimální. Jestli si pan Bělobrádek myslí,. že nějaká maminka má z tohoto živnost a že neutratí za dítě mnohem více, než kolik jí dává stát, tak to se velmi mýlí. Nový návrh ministerstvo ještě na stránkách nemá, ale můžete vzít jed nato,že navýšení položek nebude nijak převratné. Každá výbavička a spotřební materiál pro malé děti stojí více, počínaje kočárky, postýlkami, každý měsíc novou várkou oblečení, kojeneckou vodou, sunarem, plenkami, bezdusičnanovou zeleninku v miniskleničce atd.. Částka, které matka a dítě dostávají, se pohybuji těsně nad existenčním a životním minimem pro neúplné dvě osoby u čtyřleté mateřské, u dvouleté je to o něco více. Ale můžete si to plánovat jak chcete, pokud vaše dítě ve dvou letech jesle nesnese (do školky ho ještě nevezmou) tak je nesnese, a pokud je nesnese ani ve čtyřech letech, máte prostě smolíka. A jestli nemáte po ruce svižnou babičku, což se dnes stává častěji než dříve, protože my MUSÍME být přeci flexibilní a umět se přestěhovat, tak máte smolíka dvojnásobného.
Nad čím si ale opravdu zoufám, je představa ministra Bělobrádka, který téhož oidpoledně také pravil, že by neměla být aniomezována doba, pop kteroumůže být v předškolním zařízení dítě do dvou let věku, totiž že dítě lze vychovat jeho odkládáním do nejrůznějších odkládáren,Viděla jsem šesti letou holčičku, absolventku francouzské mateřské školky (rozuměj: české s výukou francouzštiny), která neuměla ani francouzsky, ani česky. a na svůj věk neměla ani dostatečně rozvinuté myšlení - pro nedostatečnost mateřského jazyka, a stalo se tomu tak proto, že její rodiče příliš brzy zahájili výchovu placením někoho druhého. Výchovu nelze ošulit.Je skrytým a skrývaným tajemstvím, že mnohé děti označované jako děti s ADHD syndromem hyperaktivity (na což někteří šílenci aplikují psychiatrické léky, jsou jen zanedbané od věčného zavírání samotných v jejich pokojíčku prací a starostmi vyflusanými rodiči a péčí příliš zaměstnaných školkových a jeslových tet v příliš útlém věku. A je také pravdou, že i vštšinu tzv. lehkých mozkovýách dysfunkcí lze úspěšně kompenzovat soustředěnou a dlouhou rodinnou péčí. Ostatně jsou mezi námi i veleúspěšné matky, které totéž tvrdí i o autismu.
Zatím stále jediným působivým atributem mateřské u nás je to, že zaměstnavatel je povinen matce držet místo tři roky, a ona si nemusí platit zdravotko a sociální pojištění čtyři roky. Toť vše. Nic víc, nic míň. A teď mi řekněte, kolik dětí má za této situace šanci se narodit. ono už tak je dost nešťastné, že ženy, které by si pořídily děti při studiu, nedostanou mateřskou (musí mít z dané školy diplom, aby se jí započetly oky jako odpracované=) a dalším handicapem je, že první rodičovská dovolená se již nepočítá do výpočtu odpracovaných let pro důchod (až s druhým dítětem se započítyjí dvě) - a totéž je plánováno s vysokoškolským studiem. U řady žen je to vysloveně zhoubné. Nechceme-li to označit rovnou jako sprostotu nejvyššího stupně. Ne, k rození vyššího počtu dětí to nepovede, spíše ženy, jež jsou na vážkách nebo budují kariéru, si nepořídí vůbec žádné dítě.
Také rodiče malých dětí se již třesou, že budou méně trestání za to, že jsou po práci pro výchovu úplně odepsaní, na rozdíl od těch, co se snaží být s dítětem doma do co nejvyššího věku. Naštěstí si každou prací nelze vydělat na jesle či hlídání! Pamatuji se, jak v Brně napálili jesle na 12 000 měsíčně. Ale ono to jinde nebude jiné...Podobného smolíka máte, pokud vaše zastupitelstvo v minulosti iniciativně zrušilo všechny státní školky, protože nové státní nevytvořilo a vy budete platit jak mourovatí. A když tam nějaká státní je, vezmou vám dítě jen, pokud máíte předem zajištěnou práci. (Tedy be až pak, podle toho, jak to s adaptací dítěte půjde...) O té pitomosti zvané "dětské skupiny" se již na Vaše Věc psalo a bohatě komentovalo.(http://vasevec.parlamentnilisty.cz/clanky/detske-skupiny-nebo-utulky-pro-deti)Jak vidíte, je to přesně naopak, než jak si to pan Bělobrádek maluje, lidé, kteří již práci mají, mají nejlevnější školku. Lidé, kteří práci dosud nemají, ač by ji potřebovali, mají nejdražší školku a potřebovali by na ni peníze, jež nedostanou, protože práci nemají, tedy do práce nenastoupí. Nu dož, stejně by dítě asi stávkovalo a nepřipustilo jinou, než brigádnickou občasnou činnost, na kterou by se "bělobrádkovné" nevztahovalo. Za péči o dítě ve fázi adaptace na školku by vás totiž z každého trvalého pracovního poměru vysypali už ve zkušební době. Do školky berou děti od tří let veku dítěte, ale ve státní školce se stávám, že pokud vašemu dítěti nebudou tři 1. září či krátce po, když otevírají třídy, jež se snaží mít odpočátku plné, rozlučte se s minulým pracovním poměrem.Nebo musíte umístit dítě do soukromé školky, protože vaši radní nezajistili dostatek míst ve státních. Cenu jeslí pak mohoupolitici regulovat sami, anžto jejich zřizovatelem jsou dosud v naprosté většině obce samy. Zařízení pro děti matek s neobvyklou pracovní dobou pak lze v Praze spočítat na prstech jedné ruky - všechna jsou soukromá, mimo Prahui ptrně neexistujíé vůbec.
Pane Bělobrádku, vím, covás pálí, totiž, že ty, cojsou na rodičovské, pobírají často ještě příspěvek nebo doplatek na bydlení. Ale není to i Vaše chyba, že z rodičovské nelze náklady na bydlení pro matku a dítě - ba, nedej Bože, matku a děti!! - pokrýt? Hranice chudoby u nás byla již před lety spočítána na 9250 na osobu cirka, pokud váš muž či živitel vám nosí domů průměrný příjem, jste na rodičovské v pásmu chudoby. Velmi bych se divila, kdyby paní Marksová zvedla rodičovskou alespoň tak, aby jste se do pásma chudoby dostali, pokud by Vám manžel nosil domů medián čistého. Pod průměrem je totiž většina lidí u nás (byť právě muži v nejproduktivnějším věku ne tak často)..
Jak koncepce základního nepodmíněného příjmu (zavedeno ve Finsku), tak koncepce peněz nekrytých dluhem (zavedeno v číně), nýbrž ve vlastnictví lidu, jehož konsensem přeci vzniká jejich hodnota, počítá s něčím úplně jiným - protože i péče o dítě je práce, zasluhují ženy za ni, vcelku rozumně, plat. Nikoliv almužnu. Silvano Borruso je také toho názoru, že plat si zasluhuje i hloubka přípravy a bohatost nápadů u školní docházky.
Zatím jsme na tom tak, že pro zoufalé matky, které v rozhodujícím citlivém období opustil hlavní živitel, mají naše sociální úřednice jediné: radu, aby si našly nějakého milionáře. A šmytec, víc nic. Žádná opravdová pomoc v hmotné nouzi se nekoná, je to výsměch. Dítě nemůže svoje potřeby odkládat, potřebuje je uspokojit hned. Tak jen kdybyste se divil, proč ženy chodí ještě v naší bohaté a blažené společnosti na potraty či odkládají děti do babyboxů či popelnic. (Jiné pak rodí děti ne právě jen z čiré lásky k dětem, ale i z mateřské vypočítavosti, totiž aby nahradili nevhodného partnera poutem k jinému, aby pomohl zajistit zázemí i pro to první dítě.. Což se nemusí setkat s úspěchem. Může jít o nekončící cyklus, naštěstí je na vážkách osudu dětí i obětavost matky)
Pane Bělobrádku, i Vy profanací názvu KDU-ČSL děláte křesťanství medvědí službu. A lidovosti ostudu.
Zprávu o plánu navýšit porodné, mateřskou a rodičovskou a odpor proti tomuto plánu považovala ČT za tak podstatné zprávy, že je do večerních Událostí natož do jiného komentovaného pořadu již nezařadila. Jak vidno, problémem u nás je, že do genderové problematiky spadají nejen ženy, ale už i děti.
Ještě bych snad měla dodat, že stát, jenž mladé rodiny udržuje v takové chudobě, je vinen i jejich rozvratem a svými pozdějšími zvýšenými náklady na již zmrzačelé fungování jejích původních členů.
6.11.2016: "Cgceme, aby ženy mohly po mateřské dřív dopráce, říká Jourová" http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-jourova-eu-bariery-muzi-zeny-prace-f3c-/ekonomika.aspx?c=A161105_111414_ekonomika_bur PavelHasenkopf: "Ne, tak to není. Poctivé sdělení by znělo: "Chceme donutit ženy, které zůstávají po mateřské doma celé tři roky, nastoupit do práce co nejdřív a děti dát do jeslí."
Tohle není o svobodné volbě ženy, to je o sociálním inženýrství, za které by se nemusel stydět ani bolševik."
Martina Mascher Pancisin: "taky brainwashing od jedneho roku... potom tie deti nemaju ziadny vztah respekt k rodicom, vacsina ich vnima iba ako zdroj penazi." Irena Palátová: "To muzou umoznit dostatkem jesli a skolek a taky usnadnit castecne uvazky. Dnes kdyz zena chce jit brzy do prace a nema extra velky prijem aby si mohla platit soukrome hlidani, je vcelku v pasti." Andula Sindelar:"To tady bylo za sociku. Dokonce i TYDENNI JESLE!!!!! Matka strcila kojence v pondeli do jesli a vyzvedla v patek!" Lenka Hampapová Černá: "A jak to bude s proklamovaným kojením dítěte do jeho dvou let? Tj. plně 6 měsíců a částečně další rok a půl." Ondřej Karták: "Čím více jeslí, tím více deprivantů. Kdyby nebyli deprivanti, kdo by dnes dělal politiku, managery a koho by hlídali bachaři a kdo by se dnes chtěl stát gumou či poddůstojníkem?"