Rozhodnutí SRN reagovat na fukušimskou tragédii odstavením jaderné energetiky, a to bez podrobné analýzy jejích příčin a bez posouzení bezpečnosti jednotlivých národních jaderných zdrojů výroby elektrické energie, je jednostranné a přináší rizika. EU se pozvolna začala orientovat právě na podporu jaderné energetiky, jako stabilního a dostatečně kapacitního energetického zdroje, nahrazujícího uhelné elektrárny, při současném velmi překotném rozvoji využívání obnovitelných zdrojů energie. Bezpečnost a udržitelnost dodávek elektrické energie v EU je proto skutečně ohrožena. A navíc, odstavování jaderných energetických zdrojů v Německu zcela určitě přinese mnohem větší poptávku po elektrické energii a tím povede ke skokovému nárůstu cen silové energie na evropském trhu.
Proto nelze rozhodnutí SRN brát na lehkou váhu. Ve velmi krátké době je potřebné projednat a přijmout aktualizaci Státní energetické koncepce i Akčního energetického plánu pro ČR. Z hlediska možností, kapacit a vlivu na životní prostředí ČR je logické rozšiřování výroby elektrické energie z jádra, současně musí dojít k využití všech dostupných prostředků z EU pro posílení a ochranu elektrizační sítě v ČR.
Považujeme postup SRN za nezodpovědný vůči ostatním členským státům EU a jejich občanům. Konečné rozhodnutí o počtu a druhu energetických zdrojů by nemělo být pouze národní prioritou, ale musí být posuzováno i z hlediska potřeb celého evropského společenství.
Karel ŠIDLO, poslanec PČR za KSČM