Z pozice předsedy Podvýboru pro oblast zdravotní péče, vzdělávání a prevenci jsem pozval do Poslanecké sněmovny zástupce ministerstva zdravotnictví, státního ústavu pro kontrolu léčiv, odborné veřejnosti i pacientů, abychom hledali příčiny tohoto stavu.
Česká republika byla průkopníkem, když konopí pro léčebné účely licencovala po Nizozemsku jako druhá země Evropské unie. Přesto se v praxi nerozšiřuje. Přitom odborníci argumentují nezpochybnitelnou indikací této drogy zejména jako podpůrné léčby ke zmírnění symptomů doprovázejících závažná onemocnění. Podle informací Státní agentury pro konopí pro léčebné použití je u nás pouze 13 lékařů, kteří ho předepisují. Podle odhadů je v celé republice kolem 150 pacientů užívajících pro léčbu legálně konopí, přitom potenciálně by jejich počet měl být v řádech tisíců.
Pacienti i odborníci argumentují vysokou cenou léčebného konopí, nedostatečnou informovaností lékařů, ztuhlostí zdravotnického systému, nízkou dostupností… Zamotaný uzel, který nelze jednoduše rozetnout. A že to jde, se můžeme přesvědčit v Izraeli, který se stává světovým lídrem léčby konopím. Iniciativu by teď měly převzít odborné společnosti i pacientská sdružení a například vyjednávat se zdravotními pojišťovnami o možnosti úhrady léčebného konopí.