Cílem projektu Kraje pro bezpečný internet je zvýšit informovanost o možných rizicích internetu a jak se jim vyvarovat. Formou e-learningových kurzů, kvízů a soutěží pro žáky a studenty všech věkových kategorií projekt napomáhá k zajištění prevence rizikového chování v kybernetickém prostředí a nenásilnou formou připravuje žáky na správné reakce na nebezpečné situace na internetu spojené např. s kyberšikanou na sociálních sítích.
V období od 2. května do 31. října 2016 se konal soutěžní kvíz, jehož hlavní výherci byli ocenění v úterý 17. ledna 2017 v Rezidenci primátorky hl. m. Prahy při slavnostním vyhlášení výsledků.
Při této příležitosti radní hl. m. Prahy pro bezpečnost a prevenci kriminality ocenil aktivitu pražských žáků a studentů, kteří byli v loňském ročníku úspěšnější než v předchozím. V Praze se soutěže zúčastnilo 55 základních a středních škol.
„Děti a dospívající jsou těmi, jichž se bezpečnost na internetu týká nejvíce, a to zcela zásadním způsobem. Řada z nich využívá informační technologie intenzivněji i častěji, než jejich rodiče či někteří dospělí. To jim ovšem ještě nezaručuje dostatek zkušeností, které jsou důležité, aby internet mohli využívat podle svých představ a nedopouštěli se na něm, mírně řečeno, průšvihů, které by už nemohli vrátit zpět. Myslím, že ze své pozice radního pro bezpečnost a prevenci kriminality, i na základě svých zkušeností u policie, dokáži posoudit úsilí i výsledky soutěžících. Takže z toho, že jsem jim za účast v tomto projektu mohl předávat ceny, mám opravdu dobrý pocit,“ řekl radní Hadrava.
V průběhu soutěže byl každý měsíc ze správných odpovědí vylosován jeden účastník za všechny kraje, který získal mobilní telefon. Na závěr projektu byli vylosováni v každém kraji tři výherci, kteří obdrželi hlavní ceny. Ty do soutěže věnovala společnost Microsoft a výhercům je předal manažer firmy Václav Koudele se slovy: „Microsoft se podílí také na projektech, které jsou společensky prospěšné a pomáhají v různých oblastech. Našim společným cílem v rámci projektu Kraje pro bezpečný internet bylo připravit uživatele z řad žáků a studentů, ale i rodičů a seniorů na možná rizika související s využíváním internetu. Jenom tak budou schopni díky informačním a komunikačním technologiím dokázat víc.“
Ocenění žáci, studenti a školy z kraje Hlavní město Praha projektu „Kraje pro bezpečný internet“
V Praze byli vylosováni tito soutěžící:
Herní konzoli Microsoft XBOX 360 vyhrál Petr Křístek, žák 8. třídy
Školy Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná
škola služeb v Praze 4,
Tablet Asus Transformer Book obdržela Anna Králová z Gymnázia Oty Pavla v Radotíně
Mobilní telefon Lumia 550 získal Jakub Novák, žák 5. třídy z Masarykovy ZŠ v Praze 9 – Újezd nad Lesy.
Dalšími oceněnými byli finalisté soutěžního kvízu Plus - 5 studentů,
kteří 20 otázek soutěžního kvízu zodpověděli nejrychleji, tj. do 2
minut. Obdrželi ceny - mobilní telefony Lumia 550 z rozpočtu projektu a
příspěvků krajů.
1. místo -Michaela Brabcová, studentka 4.ročníku Gymnázia Oty Pavla v Radotíně
2. místo - Eliáš Cizl, student 3. ročníku SPŠ elektrotechnické v Ječné ulici
3. místo - Richard Hoffmann, žák 9. třídy ZŠ Kavčí hory z Prahy 4
Další dvě finalistky, studentky A. Pokorná ze Střední školy obchodní z Prahy 2 a A. Gasparjan ze SPŠ elektrotechnické, obdržely čestný diplom a ceny útěchy (pěkné propagační předměty od hl. m. Prahy).
Finalistka kvízu Plus Michaela Brabcová bude reprezentovat Prahu v celostátním kole soutěže, jehož se zúčastní výherci z ostatních krajů ČR. Celostátní kolo se bude konat 7. února 2017 v den Mezinárodního dne bezpečného internetu na půdě krajského úřadu Středočeského kraje v Praze 5.
Zároveň byly oceněny školy, které zapojily do projektu největší počet žáků a studentů.
1. Škola Kavčí hory - Mateřská škola, Základní škola a Střední odborná
škola služeb, K Sídlišti 840, Praha 4 - 389 žáků a studentů
2. Střední průmyslová škola elektrotechnická, Ječná 30, Praha 2 - 249 studentů
3. Gymnázium Oty Pavla, Loučanská 520, Praha 5 – Radotín - 193 studentů
Všichni soutěžící obdrželi diplomy za účast v projektu Kraje pro bezpečný internet a propagační předměty od hl. m. Prahy, které předaly Renata Tomanová, koordinátorka projektu za Prahu z odboru informatiky Magistrátu hl. m. Prahy a Jana Havlíková z oddělení prevence z odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence Magistrátu hl. m. Prahy.
Soutěž byla ukončena, ale lekce a soutěžní kvízy jsou dále otevřené pro zájemce k prostudování i z řad dospělých (pedagogů, rodičů i prarodičů/ seniorů) na webových stránkách ZDE.