Jednalo se o velkou odvahu, kdy ženy bez ohledu na možné následky vyšly do ulic. Patnácti tisícový dav žen požadoval i lepší pracovní podmínky, zkrácení pracovní doby, aby měly čas na rodinu, péči o děti a netrpěly bídou a mnohdy i hladem. Švadleny tehdy vymyslely heslo této stávky, které bylo „chléb a růže“. V roce 1910 pak na mezinárodní ženské konferenci Druhé internacionály v Kodani prosadila Clara Zetkinová oslavy mezinárodního svátku žen, který se ovšem nejdříve slavil 19. března. Na osmý březen se tato oslava přemístila až v roce 1913. Tento svátek se velmi rychle rozšířil. V roce 1975 MDŽ uznala oficiálně OSN. A díky minulým událostem si i tento rok připomeneme 8. března již klasický svátek. Každý z nás mužů jistě najde ve svém okolí ženy, které si zaslouží úctu a poděkování. Ať už se jedná o maminky, manželky či ženy, které potkáváme v mnoha různých profesích, kdy často jsou mnohem lepšími pracovnicemi nežli muži. A tak nejen v tento den, ale po celý rok bychom si měli zachovat úctu k ženám, bez nichž si dnešní svět neumíme představit. Proto i já posílám pomyslnou kytici všem ženám, které nám každý den pomáhají vytvářet svět snesitelným a zasazují se o skončení všech válek, agresí a terorismu, protože jen v míru můžeme bez obav vychovávat děti a starat se o rodinu.
22.02.2017 16:53:51
Za pár dnů oslavíme Mezinárodní den žen
Mezinárodní den žen má svoji dlouhou historii. 8. března si připomínáme rok 1908 v New Yorku požadovaly zlepšení pracovních podmínek, volební právo, ale také zákaz zneužívání práce dětí americké švadleny.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout