Dovolte, abych vás seznámil s pozměňovacím návrhem, který paní ministryně velmi dobře zná již z Poslanecké sněmovny. Ten návrh se týká zrušení takzvané „pamlskové vyhlášky“, a já se domnívám, že my, zákonodárci, jsme schopni tvořit kvalitní zákony, které se nemusí připisovat žádné vyhlášce.
Vyhláška vstoupila v platnost na začátku roku a myslím si, že právě proto bychom se nyní o této nové a velmi sporné regulaci měli bavit. Díky tomu, že je vyhláška platná, totiž můžeme vidět její praktické dopady. Máme šanci napravit nedomyšlené změny, které k začátku roku dopadly na studenty, učitele a ředitele především víceletých gymnázií. Přestože autoři vyhlášky se zaštiťují snahou ozdravit sortiment školních bufetů, v praxi jejich počínání vedlo k jinému – bufety se ruší. Někteří ředitelé měli odvahu a kantýny, po dohodě s provozovatelem, ve škole ponechali. Obvykle ale za cenu obcházení vyhlášky. Někde se kantýna přemístila do uzavřeného prostoru, jinde si zatím vystačí s cedulí zakazující vstup mladším studentům. Jejich nejistotu posilují poslední vyjádření zástupců Ministerstva školství a zdravotnictví, kteří pod tlakem veřejnosti připustili postupné zmírňování vyhlášky. Nikdo ovšem neví, co, jak a kdy se zmírní.
Dnes kolem škol krouží armády různých vyživovacích poradců. V rámci školních projektů školám radí, jak zlepšit jídelníček ve školních jídelnách. To je samozřejmě správné, ale jezdí i za dětmi a organizují školení o zdravé stravě. Takových projektů jsou podle všeho desítky. Jen namátkou – Pestrá strava bez chemie, Zdravá pětka, Zdravá strava do škol, Skutečně zdravá škola..., a další.
Paní ministryně Valachová na tuto vlnu naběhla a vydala vyhlášku, se kterou obešla školy, jejich ředitele, a především zcela pominula zejména rodiče a školskou samosprávu. Recept na řešení nám dali do rukou samotní ředitelé středních škol. Ty dlouhodobě volají po zachování role školských rad, které by mohly vhodnost umístění školních kantýn a jejich nabídky posoudit podle konkrétních podmínek ve škole.