Ing. Antonín Seďa

  • SOCDEM
  • mimo zastupitelskou funkci
Ústecký kraj Karlovarský kraj Plzeňský kraj Středočeský kraj Liberecký kraj Královéhradecký kraj Jihočeský kraj Vysočina Pardubický kraj Jihomoravský kraj Zlínský kraj Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj Praha
Geomapa
Česká republika
0,08
muži 64%
ženy 35%
18+ 12%
26+ 29%
38+ 43%
50+ 14%

Průměrná známka je 0,08. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18.06.2011 16:28:00

Bílá kniha o obraně není strategickým dokumentem

Bílá kniha o obraně není strategickým dokumentem

Pozitivem dokončené Bílé knihy o obraně České republiky, že je jistým zrcadlem současného stavu české armády i ministerstva obrany.

To co však postrádám, jsou analytické materiály, které byly východiskem pro daná doporučení, schází analýza, zda za současnou personální destrukcí, devadesátimiliardovým vnitřním dluhem a neplněním si politicko-vojenských ambicí země nestojí nekompetentní řízení a korupce v armádních zakázkách. Za příčinu současných problémů je totiž považován zejména snížený zdrojový rámec kapitoly 307. Přitom opravdu není jisté, že i při získání adekvátních finančních prostředků nebude současný problémový stav a netransparentní nakládání s penězi daňových poplatníků pokračovat.

Bílá kniha vznikla před schválením modifikované Bezpečnostní strategie ČR a údajně se má stát východiskem pro vypracování Obranné strategie ČR, Je záhadou, proč členové Výboru pro obranu a bezpečnost ještě neobdrželi originál této knihy, aby ji mohli konečně projednata zaujmout politická doporučení pro navrhovaná opatření. Zároveň je nutno jakákoliv rozhodnutí provádět v souladu s připravovanou BS ČR a novou Bezpečnostní strategií NATO. Zejména je nutno rozpracovat vize o budoucí transatlantické obraně a podobě národních armád. Důležité jsou totiž schopnosti armády reagovat na hrozby a nikoliv její velikost.

Je nutno si uvědomit, že Bílá kniha o obraně není strategickým dokumentem, ale spíše směsí navrhovaných organizačních a personálních opatření, účetních škrtů, ale i koncepčním materiálem. To, co je podstatné jsou skutečnosti, že může dojít k výraznému poklesu bojeschopnosti armády a snížení jejích schopností k obraně České republiky. Základním problémem je však stabilizace personálu, jež by měla zastavit malou konkurenceschopnost na trhu práce, snížit vysoký věk profesionálních vojáků, změnit nevyhovující hodnostní strukturu sboru a odvrátit hrozící kolaps českých ozbrojených sil. Nedořešená je i organizační struktura, nestanovení základních schopností v souladu s plánovanými cíly a hrozbami, schází motivační program pro programové řízení a spolupráce s českým obranným průmyslem. Podceněným problémem je civilní řízení a veřejná kontrola armády i samotného resortu MO.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama