Ing. Ivan Fuksa

  • ODS
  • Příbram
  • zastupitel obce
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

25.06.2011 11:55:44

Intenzivní vyjednávání v EU se vyplatí

Intenzivní vyjednávání v EU se vyplatí

EP přes odpor řady poslanců podpořil návrh na omezení přímých plateb podle velikosti farem, dobojováno ale ještě není.

Evropský parlament ve čtvrtek, přes odpor řady poslanců, podpořil návrh na omezení přímých plateb podle velikosti podniku. Český pozměňovací návrh proti zastropování plateb získal podporu více než stovky poslanců z různých členských států, k jeho prosazení to ovšem nestačilo.

Evropsky parlament při svém hlasování dne 23. 6. schválil zprávu europoslance Alberta Desse, a tím podpořil návrh na omezení přímých plateb podle velikosti podniku. "Hlasování potvrdilo, že nálada uvnitř Evropského parlamentu je nakloněna omezováni podpor ze Společné zemědělské politiky podle velikosti podniku a českým zemědělcům hrozí, že kvůli velikostní struktuře podniků u nás budou oproti konkurentům z ostatních zemí znevýhodněni,“ řekl po hlasování náměstek ministra zemědělství Juraj Chmiel. Stanovisko parlamentu ale, jak upozornil, zdaleka neznamená, že by bylo rozhodnuto, protože návrhy musí předložit Evropská komise a ke všem návrhům se musí vyjádřit Rada ministrů. „My jsme připraveni nadále tvrdě pracovat na tom, aby ministři zemědělství EU případné diskriminační návrhy odmítli," dodal náměstek Chmiel.

Zprávu EP ministerstvo zemědělství vnímá jako důležitý signál, že je nutné pokračovat v dosavadním působení mezi členskými státy a na půdě Rady EU a Evropské komise a soustředit se jak na proces přípravy legislativních návrhů Komise, tak na budoucí vyjednávání o těchto návrzích.  ČR iniciovala deklaraci, která odmítá toto zastropování. Dokument podepsalo šest zemí – kromě ČR ještě Itálie, Německo, Slovensko, Rumunsko a Velká Británie.

Ministerstvo zemědělství s českými europoslanci napříč politickými stranami a zemědělskými nevládními organizacemi úzce spolupracuje, poskytuje jim expertní podporu a podílelo se i na zpracování pozměňovacího návrhu proti zastropování plateb, který byl díky úsilí českých europoslanců předložen k hlasování plenárního zasedáni EP. Návrh nakonec nebyl přijat, ale podpora více než stovky poslanců z celé řady zemí EU není zanedbatelná.

Že ještě není zdaleka dobojováno, potvrzuje i ministr zemědělství Ivan Fuksa. "Dosavadní výsledky vyjednávacího úsilí, jako například společná deklarace proti cappingu, ukázaly, že se intenzivní vyjednávání a vysvětlování argumentů vyplatí. Nezbývá než českým europoslancům poděkovat za jejich dosavadní práci a požádat je, aby nepolevili ani v budoucnu," řekl ministr Fuksa.

Tereza M. Dvořáčková
 tisková mluvčí MZe
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama