28.06.2011 11:53:18
Nákupy zdravotnické techniky bývají korupční
K předraženým nákupům do nemocnic a zdravotnických zařízení.
Problematické nákupy přístrojů na počítačovou tomografii naposledy popsaly Hospodářské noviny. Ty zjistily, že o pořízení „cétečka" nerozhoduje ani tak to, jestli je v té či oné krajské nemocnici potřeba, jako to, že ho tam chtějí mít krajští politici. Podobné případy plýtvání zná ze své nemocniční praxe v Královéhradeckém kraji i poslanec za VV Jiří Štětina. „V jedné z nemocnic zdravotnického holdingu byly v roce 2006 nakoupeny RTG přístroje, samozřejmě patřičně předražené, aby se už v roce 2009 odepsaly a nabídly jiným zařízením k odkoupení. Velká zakázka RTG přístrojů pro tzv. digitalizaci byla předražena o 80 - 90 procent," vzpomíná poslanec.
Podle Jiřího Štětiny je za takové obchody jasně zodpovědný management konkrétní nemocnice a její zřizovatel. „Pojišťovny dnes tuto praxi nemůžou nijak přímo ovlivnit. Je třeba, aby novelizace zákona o pojišťovnách vedla k tomu, že by byly silnějším hráčem," říká poslanec s tím, že plánované vytvoření expertní skupiny ministra Hegera, která by pojišťovnám doporučovala a později nařizovala zákonem, co budou proplácet, by mohlo být řešením. „Mohla by být určitým přínosem pro omezení korupce ve zdravotnictví. Jejími členy však nemohou být jenom úředníci ministerstva nebo kraje, nýbrž také pojišťoven, zdravotnických zařízení, možná i odborů či profesních organizací," myslí si poslanec.
Jiřího Štětinu v této souvislosti překvapil plán Asociace krajů, která chce založit vlastní zdravotní pojišťovnu. Ta by podle šéfa asociace Michala Haška měla zajistit rovné financování zdravotních zařízení bez ohledu na zřizovatele. "Téměř všechny politické strany mají ve svém programu snížení počtu pojišťoven, neboť jich máme mnoho a fungují pouze jako přerozdělovatelé vybraného pojistného. Přitom by nám stačily pojišťovny dvě - jedna, která by platila nárok, standard, pro všechny klienty, a druhá by spolufinancovala nadnárok, tedy vše co není hrazené ze všeobecného, veřejného zdravotního pojištění," říká Štětina s tím, že Haškův návrh považuje za další pokus o tzv. řízenou péči podle představ stran z levé části politického spektra.
Podle Jiřího Štětiny nelze otálet ani minutu s řešením této řízené korupce. „Je třeba neodkladně provést inventuru každého zdravotnického zařízení a zjistit, jaký je aktuální stav vybavení přístrojovou technikou," říká s tím, že korupční prostředí by omezilo, kdyby zdravotnická zařízení nakupovala přístroje přímo, bez prostředníků, kdyby výběrová řízení byla průhledná a kdyby se vyjasnily majetkové vztahy zrušením anonymních akcií. „Zvláštní kapitolou je uzavírání tzv. dlouhodobých, nevypověditelných smluv. Podle mého přesvědčení je už samotný tento fakt důkazem korupce a směřováním finančních prostředků z veřejných rozpočtů do předem dohodnutých a určených kapes," dodává poslanec Jiří Štětina.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje
0 příspěvků Vstoupit do diskuse
Komentovat článek
Tisknout