Radek Rozvoral

Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • SPD
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

02.06.2017 8:45:43

Přímá demokracie a její podoba jako rozhodující faktor úspěchu.

Přímá demokracie a její podoba jako rozhodující faktor úspěchu.

Abychom řádně pochopili systém přímé demokracie, který již řadu let reprezentativně funguje ve Švýcarsku, je potřeba se s ním postupně seznámit. Po globálním výhledu na vývoj přímé demokracie následuje její podoba jako rostoucí faktor úspěchu.

Nejlepší podoba institucí přímé demokracie je otázka, která je předmětem debat nejen ve Švýcarsku, ale v každé zemi, která řeší přímou účast občanů na veřejné správě. Následující prvky patří mezi nejdůležitější pro fungování institucí přímé demokracie a některé z nich jsou ve Švýcarsku pravidelně projednávány a revidovány:

Minimální počty podpisů: Kolik iniciátorů je zapotřebí k registraci iniciativy? Kolik jich musí být, aby se mohlo uskutečnit lidové hlasování? Kolik jich musí být, aby se mohlo uskutečnit platné lidové referendum? Vysoké požadavky, např. 5% voličstva, mohou snížit možnosti menších skupin a omezit vliv přímé demokracie.

Časové limity: Čas vymezený na shromáždění nezbytných podpisů? Reakci vlády? Parlamentní proces? Předvolební kampaň? Přiměřené časové lhůty zajišťují intenzivnější debatu a lepší šanci na shromáždění všech podpisů. Příliš krátké lhůty omezují debatu a rovněž možnosti slabších skupin.

Způsob shromažďování podpisů: Neomezené shromažďování (např. na ulicích) nebo omezený sběr pouze na veřejných úřadech? Neomezené shromažďování, které je praktikováno ve Švýcarsku, podněcuje debaty mezi iniciátory a občany. Omezení mají tendenci bránit diskusím.

Kvorum: Je stanoven minimální počet účastníků hlasování (jako procento všech hlasujících)? Ve Švýcarsku žádné takové kvorum neexistuje. V zemích s takovými limity jsou voliči hlasující „proti“ a nevoliči sčítáni, což výrazně snižuje šance na přijetí návrhu a může to podrývat demokracii jako takovou.

Tematická omezení: O jakých záležitostech nemohou občané volit? Ve Švýcarsku platí jen velmi málo omezení, např. některé části závazného mezinárodního práva. O této otázce je však vedena žhavá debata.

Právní důsledky: Jsou lidová hlasování vždy rozhodující? Anebo iniciativa pouze dostává danou otázku do programu politického jednání? Ve Švýcarsku je občanská iniciativa a referendum závazným prvkem rozhodovacího procesu.   

Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.

Zdroj její podoba jako rozhodující faktor úspěchu: FDFA Presence Switzerland
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama