Švýcarské Federální kancléřství tyto projekty vyhodnotilo a dospělo k následujícím závěrům:
- Elektronické hlasování by především nahradilo hlasování poštou.
- Mohlo by přitáhnout malý počet lidí, kteří se hlasování neúčastní, zejména mezi mladými občany, a lidí, kteří se účastní nepravidelně.
- Mohlo by vést k mírnému zvýšení volební účasti.
- Elektronické hlasování by bylo úspornější než hlasování prostřednictvím pošty.
- Je nutné zajistit, aby systém elektronického hlasování nemohl být zneužit. Toho bylo ve Švýcarsku úspěšně dosaženo.
Po počáteční fázi pilotních projektů se Federální rada rozhodla zavést elektronické hlasování v několika krocích.
V roce 2008 proto byly upraveny zákony a předpisy týkající se politických práv, aby mohla být prodloužena pilotní fáze a postupně zavedeno elektronické hlasování. Od roku 2010 se již mnoho švýcarských občanů v zahraničí může účastnit lidových hlasování přes internet. Ve Švýcarsku se internetové hlasování používá při referendech a parlamentních volbách.
Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.
Zdroj elektronické hlasování: FDFA Presence Switzerland