K naplňování sedmnácti cílů udržitelného rozvoje OSN a přijímání odpovídajících politik se dnes Evropský parlament zavázal ve Zprávě o úsilí EU v oblasti udržitelnosti, kterou poslanci a poslankyně odhlasovali na plenárním zasedání ve Štrasburku. Zpráva se věnuje širokému spektru témat, která jsou ve vzájemně propojených cílech obsažena – boji proti chudobě, opatřením na zlepšování životního prostředí a proti změně klimatu či dostupnosti vzdělání. Hlavní zásadou Cílů udržitelného rozvoje je přitom „nikoho neopomenout".
„Přijetí Cílů udržitelného rozvoje lidé s postižením přivítali. Hlavní ambicí těchto cílů je totiž ukončit chudobu ve všech jejích formách všude na světě a právě osoby s postižením jsou chudobou ohroženy nejvíce, a to nejen v rozvojových zemích, ale i v Evropské unii," zdůraznila poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová, která je předsedkyní parlamentní meziskupiny pro práva osob s postižením.
„Lidé s postižením patří mezi ty, kdo jsou nejvíce vyčleněni ze společnosti, nemají dostatečný přístup ke vzdělání, zaměstnání nebo zdravotní péči. Právě proto je zapotřebí přijmout opatření, která na ně budou myslet, a je důležité, aby byli zahrnuti i do této zprávy. V tomto smyslu jsem ke zprávě navrhla dva pozměňovací návrhy, které podpořili poslanci napříč politickými frakcemi," doplnila poslankyně.
V pozměňovacích návrzích Olga Sehnalová zdůraznila, že při implementaci Cílů udržitelného rozvoje je potřebné brát v potaz Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením, kterou EU ratifikovala v lednu 2011. Evropský parlament je dnes podpořil velkou většinou.