„Věci, které se zdají přirozené, často naráží na překážky formálního rázu, v případě přístupnosti knih a tištěných materiálů lidem se zrakovým postižením pak na autorské právo. Implementační akty k Marrákešké smlouvy jsou konkrétním příspěvkem pro zlepšení situace konkrétních lidí, v tomto případě lidí se zrakovým postižením. Jenom v Evropské unii jich žije na 30 milionů,“ uvedla poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová, předsedkyně parlamentní meziskupiny pro práva osob s postižením.
„Podíl publikovaných knih dostupných ve formátech přístupných pro osoby se zrakovým postižením je nyní v členských státech EU pouze 7 – 20 %, v rozvojových zemích pak pouze jedno procento," doplnila poslankyně.
Nová pravidla zlepší přístup osob se zrakovým postižením ke knihám tím, že odstraní překážky v oblasti autorských práv. Zlepší také přeshraniční oběh tiskovin, takže nevidomí si budou moci přečíst přístupné knihy ze všech zemí EU a třetích zemí, které podepsaly Marrákešskou smlouvu. Členské státy budou mít také možnost nastavit omezené systémy odškodnění pro vydavatele, pokud budou jejich knihy upraveny do kopií přístupných formátů. Návrh dvou příslušných evropských norem musí být nyní ještě formálně schválen Radou ministrů EU.