„Nový zákon přináší jednodušší a transparentnější pravidla, na základě kterých bude snadno dohledatelná odpovědnost za každou korunu utracenou z veřejných prostředků,“ říká ministr financí Ivan Pilný. Návrh zákona jasně stanoví práva a povinnosti při schvalování veřejných výdajů. Rozhodovací proces bude zpětně dohledatelný, aby byla dohledatelná i odpovědnost. Z řetězce schvalovacích podpisů vypadnou osoby, které rozhodování reálně nevykonávají, jen podepisují předložené podklady. Ten, kdo o výdaji skutečně rozhoduje, ponese za schválený výdaj i reálnou odpovědnost. Rovněž procesy vnitřní kontroly budou podle nové úpravy výrazně jednoduší a bude umožněno jejich přizpůsobení specifikům dané organizace.
Zákon výrazně rozšiřuje úpravu interního auditu a zavádí do praxe mezinárodní auditní standardy. Interní audit je v novém pojetí klíčovým prvkem celého kontrolního systému, který by měl přispívat ke zlepšování nakládání s veřejnými prostředky a sloužit jako účinná prevence následných kontrolních zjištění jiných kontrolních orgánů. „Praxe ukázala, že interní audit v mnoha případech svou funkci neplní. Návrh zákona lépe a komplexněji definuje, jaké požadavky by měl každý interní auditor splňovat a jak by měl interní audit fungovat, aby organizaci skutečně pomáhal,“ říká náměstek ministra financí pro finanční řízení a audit Tomáš Vyhnánek. Na dodržování takto nastavených pravidel budou nově po vzoru soukromého sektoru dohlížet výbory pro interní audit, které budou zřízeny u ministerstev a u vlády. Výbory budou zároveň poradním orgánem ministrů pro oblast interního auditu.
Součástí návrhu zákona je také změna postavení Ministerstva financí. „Kontrolní činnost Ministerstva financí se po vzoru vyspělých zemí posouvá od represe a sankcí, které jsou v rámci stávajícího kontrolního systému duplicitní, směrem k důrazu na prevenci a postupné zdokonalování řídících a kontrolních mechanismů,“ vysvětluje Tomáš Vyhnánek. „Cílem Ministerstva financí nebude hledat chyby a trestat, ale naopak dávat doporučení a pomáhat zlepšovat stávající nastavení systému. To pomůže mimo jiné odstranit krácení dotací při čerpání dotací z fondů Evropské unie,“ shrnuje další podstatnou změnu, kterou nový zákon přináší, náměstek Vyhnánek.
Zákon vychází z principu jednotného auditu, jehož cílem je omezovat neodůvodněný souběh kontrol a administrativní zátěž jak kontrolovaného, tak kontrolujícího. Principem jednotného auditu je možnost spolehnout se na výsledky předchozích kontrol a sdílení informací mezi kontrolními subjekty. Zákon tak kontrolorům výslovně stanovuje povinnost předávat a koordinovat plány kontrol a sdílet jejich výsledky.