Znalosti mladých
České děti mají občanskou nauku jako povinnou výuku na základní škole. Na střední škole se vyučuje povinný předmět „Základy společenských věd“, tento předmět zahrnuje také informace o politice. Avšak procentuální množství odvisí od specializace té které školy. Na základě mezinárodního výzkumu bylo zjištěno, že na 96% českých škol se vyučuje občanská nauka jako samostatný předmět. Úroveň znalosti předmětu je nadprůměrná, nicméně dle mezinárodních výzkumů převládá mezi studenty neochota k participaci na politické scéně v jejich budoucí kariéře.
Znalost občanů
Čeští občané jsou o politickém životě informováni dobře, nicméně statistiky vypovídají o jejich velmi malé aktivní účasti. To se vylepšuje pouze v čase voleb do legislativních orgánů.
Přímá demokracie a její vlivy
Je pravidlem, že čím více bude lidem povoleno se účastnit zákonodárného procesu, tím lépe budou informováni. Mělo by to také pomoci s vyšší účastí ve volbách. Teprve budoucnost však ukáže, zda toto pravidlo bude použitelné také v případě České republiky. První celostátní zkušeností bylo referendum o vstupu České republiky do Evropské unie v roce 2003 a další přinesl zákon o přímých prezidentských volbách. Zákon o celostátním referendu však zatím schválen nebyl a to i přes to, že je uveden v ústavě.
Přímá demokracie je velké téma a žít se s ní budeme muset chtě nechtě naučit, jak u nás, tak v celé Evropě, jelikož ona jediná je východiskem z politicko-bruselské krize. Je jedním z nejdůležitějších politických témat, které prosazuje hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD), jelikož dává možnost všem občanům vyjádřit svou vůli nad jakoukoli otázkou, přímo volit a odvolávat politiky a zaručuje vymahatelnou odpovědnost politiků či soudců. Tím se z ní stává nejspravedlivější a nejdemokratičtější politický systém.Zdroj její budoucnost v České republice – mladí lidé: FDFA Presence
Switzerland