Prvních pět kandidátů na tiskové konferenci představilo svá témata, start přišla podpořit i většina dalších. Jak podotkl moderátor Josef Kodet, 20 kandidátů má dohromady 48 dětí a vysokoškolské vzdělání má 19 z nich, dvacátý si ho dodělává.
„Cílem naší kampaně je spojení tradičních hodnot a vize budoucnosti, kterou symbolizují elektromobily. Základním heslem je „zodpovědně“ a tím se chceme řídit v našich krocích i s ohledem na naše potomky. A mým osobním mottem je „Slušnost není slabost“. Věřím, že i bez agresivity se dá v politice docílit dobrých věcí,“ řekl lídr kandidátky, 47letý ortoped z Třeště Vít Kaňkovský.
Ten se ve sněmovně mj. zasadil se o lepší přístup postižených ke kompenzačním pomůckám, usiluje o možnost delší péče o osobu blízkou a prosadil přesunutí peněz do investic v sociální oblasti. Nyní se chce věnovat palčivému problému nejen Kraje Vysočina - nedostatku lékařů a zdravotního personálu. Proto už loni navrhl kraji zavedení motivačního stipendia pro mediky. Jako další téma vidí větší podporu vícegeneračních rodin.
Dvojka kandidátky, 46letý místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement, za klíčové považuje souvislosti mezi školstvím a zaměstnaností. „Cílem škol nemá být vytvořit 80 % vysokoškoláků, ale dostatek odborníků pro praxi. Toho lze dosáhnout změnou systému školství – aby učitelům nepodrážela nohy administrativa, byli dobře zaplaceni a mohli líp propojit výuku s praxí ve firmách,“ uvedl Josef Klement, bývalý projektový manažer Automotive Lightning a velký příznivec sportu.
Na třetím místě figuruje 54letý krajský tajemník a zastupitel Josef Herbrych, dlouholetý starosta Rokytnice nad Rokytnou. Jeho tématy jsou rozvoj venkova a doprava. „Chci prosadit navýšení Státního fondu dopravní infrastruktury, aby bylo víc peněz na opravy silnic, bezpečnost provozu a na prevenci zahlcení měst dopravou. Větší podporu si zaslouží i železnice, v Kraji Vysočina je třeba lépe komunikovat plánování vysokorychlostní tratě,“ vysvětlil vyučený stavař a hráč v zábavové kapele.
Jedenatřicetiletý referent Úřadu vlády Jan Málek z Přibyslav se chce soustředit na zvýšení zájmu mladých o politiku a s tím související zlepšení vztahu Česka a Evropské unie – tak, aby v ní naše země byla iniciativnější i v oblasti bezpečnosti a obrany. „Další téma je pak elektronizace státní správy, průmyslu a ekonomiky a také reforma volebního zákona, která by byla férová i vůči menším stranám a koalicím,“ doplnil vystudovaný politolog Jan Málek.
Páté místo kandidátky zaujímá 45letý ekonom Jan Matějů. Ten by rád podpořil firmy do 250 zaměstnanců, mj. ulehčením administrativy. „Budoucností jsou podniky s vyšší přidanou hodnotou. S tím souvisí i školství, které musí studenty na tento typ hospodářství připravit – proto chci radikálně zvýšit prestiž školství, včetně platů pro učitele. S podporou domácího potenciálu souvisí i snaha zabránit odlivu kapitálu do ciziny,“ dodal jeden ze spoluzakladatelů Matice křemešnické Jan Matějů.