Už desítky let tady probíhá doslova skrytý a plíživý výprodej zemědělské půdy do rukou zahraničích investorů. Tachovsko už je z 90% v rukou zahraničních vlastníků. Na dožínkách se mě minulý rok zeptal jeden zemědělec: „A pane poslanče, ten Tachov je ještě český nebo už německý?“. Při dalším rozhovoru vtipně poznamenal, že za pár let už bude stačit jen „překolíkovat“ hranice a je to. Dříve se o území, tedy o půdu, vedly války a bitvy. Dnes si nás koupí, protože český zemědělec nemůže konkurovat velkým investorům, korporacím či investičním fondům z Německa, Itálie nebo Londýna.
Cena půdy se vyšplhala do závratných výšin, kdy pro standardně hospodařícího zemědělce by byla návratnost 1000 let ne-li vůbec nějaká. Investoři to berou jako investici a české zemědělce vyhání z půdy, zatravní ji a berou astronomické ekologické dotace za posekání trávy.V horším případě ji nevratně změní na průmyslovou zónu a s obrovským ziskem prodají pro účely budoucích staveb a "montoven" a my přicházíme doslova o úrodnou hroudu. A to se nám v poslední době děje běžně. Co s tím hodlá ČR dělat? Co s tím uděláme my?
Jsou země v EU, kde si cizinec či právnická osoba nekoupí půdu vůbec, jako ve Francii, Rakousku či Bavorsku. Izrael například svoji zemědělskou půdu neprodává vůbec, vše je v rukou státu a pronajímá ji dlouhodobě pouze a jen pro zemědělské účely. Mě jako farmáře a poslance zároveň, tohle neskutečně znepokojuje.
Vždyť půda je také našim bohatstvím a měl by vlastnit stát když už ne stát, tak aspoň tvrdě vlastnické právo regulovat a hlavně kontrolovat hospodaření s ní. Měl by jí pronajímat pouze a jen zemědělcům, prostě tak, aby právo užívací bylo alespoň rovno právu vlastnickému. Jinak ztratíme nevratně to, co nám zanechali naši předkové pro naše děti a další generace. Časem se nám může také stát, že budeme jako občané nájemci ve vlastní zemi..., a to rozhodně nepřipusťme!
Pavel Šrámek
plzeňský farmář a poslanec