Odhadovaný dopad všech změn, které navrhuje politické hnutí ANO 2011 je propad příjmů od 114 do 155 miliard korun. Zároveň vůbec neplatí, že snížením daní či odvodů na sociální a zdravotní pojištění zvýší mzdy zaměstnanců. Zkušenosti spíše ukazují na to, že se zvýšily zisky zaměstnavatelů, tedy firem. Kardinální otázkou je, kdo zaplatí výpadky na straně příjmů do důchodového a zdravotního systému. Navrhované snížení pojistného zaměstnavatelem způsobí propad příjmů o 30 až 70 miliard korun. A tyto peníze musí zaplatit buďto stát ze svého rozpočtu nebo sami občané pojištěnci ze svých peněženek. Z pohledu programu ANO 2011 platí spíše to druhé. Toto politické hnutí opravdu není mesiášské.
U ODS je situace ještě tristnější. Tato politická strana oprášila své recepty, které se v době finanční krize nejen neosvědčily, ale které ji ještě prohloubily. Pouhé zastropování povinných odvodů by znamenalo ztrátu 7 miliard korun, snížení DPH a snížení povinných odvodů u zaměstnavatelů by způsobily další propad cca 120 miliard korun. Z tohoto pohledu by se státní i veřejné finance dostaly do problémů. Tak jako penzijní či zdravotní systém. Otázkou je, proč pravici vadí finanční stabilita těchto solidárních systémů a proč chtějí prohlubovat jejich deficity. Možnou odpovědí je pokračování v privatizaci, kterou ČSSD zastavila.
Politická schizofrenie ODS a ANO 2011 spočívá v tom, že slibují nemožné. Na straně jedné slibují snížení daní a odvodů, na straně druhé slibují přidat peněz na kulturu, sport, vzdělání či do dopravní infrastruktury. Přitom vůbec neříkají, kde na své sliby vezmou a jak budou sanovat deficity ve zdravotní péči a v důchodovém systému. Jejich návrhy na snížení přebujelé byrokracie či snížení administrativní zátěže jdou sice správným směrem, ale desítky miliard do státního či veřejných rozpočtů nepřinesou. A to ani náhodou.