Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla vyhlášena národní kulturní památkou v únoru 2010. V budově je historicky cenná vzorkovna, v níž se v továrně na vlněné zboží Alois Larisch a synové navrhovaly sezonní vzory tkanin.
V takzvané dezinatuře se dochovalo původní vybavení - například soukací stroj, ruční tkalcovské stavy nebo sbírka vzorníků látek, nejstarší exponát je zde ze sedmdesátých let 19. století.
Nařízením vlády České republiky č. 50/2010 Sb. ze dne 8. února 2010 o prohlášení některých kulturních památek za národní kulturní památky byla za národní kulturní památku mimo jiné prohlášena budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny-dezinatura včetně strojního vybavení v areálu továrny AloisLarisch v Krnově.
Ucelený soubor 15 věcí movitého strojního vybavení vzorkovny-dezinatury tvoří:
- prstencový skací stroj JOSEPHY
- prstencový skací stroj JOSEPHY
- útkovací soukací stroj HACOBA
- dřevěné snovadlo - 2 ks
- Vytloukací strojek pro karty na vazbu
- ruční žakárový stav "dvoustovka", 5 korů/1000 nití
- ruční žakárový stav "dvoustovka", 6 korů/1200 nití
- listový mechanický člunkový stav SCHWABE, 8listový
- listový mechanický člunkový stav SCHWABE, 12listový
- žakárový mechanický člunkový stav SCHWABE "čtyřstovka", 5 korů/2000 nití
- žakárový mechanický člunkový stav SCHWABE "čtyřstovka", 8 korů/3200 nití
- vytloukací strojek pro útkovou záměnu
- vytloukací strojek pro karty na vazbu
- stůl na sešívání karet pro útkovou záměnu
- stůl na sešívání karet
Larischova továrna na sukna pochází ze 2. poloviny 19. století a je významným dokladem proměny měst s rozvíjejícím se průmyslem této doby. Naprostým unikátem je budova s dílnou vzorkovny – dezinatury. Je dochována s funkčním hlavním i pomocným technickým zařízením a dalším příslušenstvím ve stavu „posledního pracovního dne“. Jde o jedinou dochovanou dílnu tohoto typu nejen v regionu Moravy a Slezska, ale i na území celé České republiky.