Možná je to dobře, možná špatně, nicméně mám trochu obavy, že se těmto materiálům nevěnuje zasloužená pozornost. Potom z toho mohou být takové peripetie jako třeba s neslavnou Směrnicí EU ve vtahu ke zbraním.
V zastoupení jsem „zpravodajoval“ dva materiály, jednak balíček ke kybernetické bezpečnosti, který se zabývá budováním silné energetické bezpečnosti pro EU a návrhem nařízení Evropského parlamentu a Rady o agentuře ENISA (Evropská agentura pro kybernetickou bezpečnost).
Druhým tiskem byl návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady o potírání podvodů v oblasti bezhotovostních prostředků pro placení a jejich padělání. Tato směrnice má nahradit rámcové rozhodnutí Rady z roku 2001(tzv. Budapešťská úmluva). Je zcela evidentní, že tato úmluva je zastaralá, nezohledňuje současnou situaci a technologický vývoj. Hospodářské ztráty v rámci EU jsou v řádech miliard EUR.
Výbor pro evropské záležitosti Senátu se problematikou velmi podrobně zabýval a shodl se na názoru, že právní rámec EU musí v této oblasti zůstávat relevantní a aktuální. Prostě musíme minimálně držet krok s kriminálním podsvětím. Kriminální prostředí je velmi sofistikované a trestná činnost v této oblasti nemá hranic.
Samozřejmě mají tyto projednávané materiály své „mouchy“, ví se o nich, nicméně vyjednání a doladění těchto návrhů závazných dokumentů je na exekutivě, tedy na nové vládě, která nesmí podcenit další projednávání na úrovni Bruselu.
V každém případě považuji tyto evropské materiály za velmi přínosné, jde o úzkou spolupráci v rámci EU, která je nezbytná a prospěšná pro všechny, jak pro členské státy, tak EU jako takovou.
Petr Orel
Zdroj: petr-orel.cz