Místopředseda Pirátů a místopředseda Výboru pro evropské záležitosti Mikuláš Peksa k tomu říká: „Asadův režim se u moci drží díky podpoře Ruska, Íránu a Hizballáhu, jehož ozbrojené složky považuje Evropská unie za teroristickou organizaci. Jak české Ministerstvo zahraničních věcí, tak Evropská služba pro vnější činnost by měly vyvinout maximální úsilí, aby došlo k zastavení palby a všechny zúčastněné strany zasedly k jednacímu stolu.“
Podobným dokladem brutality a komplexnosti konfliktu v Sýrii je turecká invaze do Afrínu. Ten v tuto chvíli brání jak Spojenými státy podporované kurdské jednotky, tak proasadovské jednotky, ale v boji s tureckou převahou prohrávají. Nejvíce ale opět trpí civilisté: desítky tisíc lidí musely město a jeho okolí opustit. I přes turecké ujišťování, že cílem jsou pouze teroristé, přichází další a další zprávy o civilních obětech.
Pirátský místopředseda Výboru pro obranu Jan Lipavský k tomu říká: „Sedmiletý syrský konflikt nemá vojenské, ale pouze politické řešení. Je smutným svědectvím hrůz sedmileté syrské války, že podobným zvěrstvům už není věnována větší pozornost, protože se opakují s tak otřesnou pravidelností.“