MgA. Martin Stropnický

  • ANO 2011
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je -1,21. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

19.03.2018 19:17:00

Jednoznačně jsme se postavili za Británii

Jednoznačně jsme se postavili za Británii

Místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí Martin Stropnický vedl českou delegaci na jednání Rady EU pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 19. března 2018 v Bruselu.

 V jeho rámci informovala Velká Británie členy rady FAC o útoku nervovým plynem v anglickém Salisbury. Mezi další témata patřil vývoj na Ukrajině a válečný konflikt v Sýrii. Ministři rovněž diskutovali o jaderné dohodě s Iránem a situaci na Korejském poloostrově.

Na úvod pravidelného jednání ministrů zahraničních věcí členských států EU poskytl britský ministr Johnson aktuální informace k případu útoku nervovým plynem v anglickém Salisbury. Evropská osmadvacítka se postavila na stranu Velké Británie a vyzvala Rusko, aby neprodleně učinilo kroky k objasnění tohoto bezprecedentního činu. „Jednoznačně jsme se postavili za Británii a odsoudili tento útok,“ uvedl šéf české diplomacie.

Ministři se věnovali vývoji válečného konfliktu v Sýrii, kde se odehrává jedna z nejhorších eskalací bojů posledních let. V důsledku masivního bombardování ze strany syrských vládních sil podporovaných Ruskem došlo ve východní Ghútě k dramatickému zhoršení již tak špatné humanitární situace obyvatel tohoto východního předměstí Damašku. Dále na severovýchodě Sýrie v oblasti Afrínu probíhá vojenská intervence Turecka. O aktuální situaci ministry zpravil zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Šéfové evropských diplomacií důrazně odsoudili poslední eskalaci násilí a vyzvali zúčastněné strany konfliktu k okamžitému zastavení bojů ve smyslu rezoluce Rady bezpečnosti OSN 2401. EU se musí i nadále zasazovat za uzavření příměří a nalezení politického řešení již sedm let trvajícího konfliktu. „ČR pomáhá od počátku konfliktu v Sýrii a v sousedních zemích, kam odešlo téměř 6 miliónů syrských uprchlíků. V tomto angažmá budeme pokračovat," připomněl ministr Stropnický.

Rada FAC diskutovala o vývoji na Ukrajině, o stavu reforem a o konfliktu na východě země. Ministři si připomněli 4. výročí ruské protiprávní anexe Krymu, kdy byly poprvé od II. světové války státní hranice v Evropě přepsány vojenskou silou. „Rád bych v této souvislosti připomněl, že Česko anexi Krymu a situaci na východě Ukrajiny nadále považuje za bezprecedentní porušení mezinárodního práva a hrozbu pro bezpečnost a mír v Evropě,“ zdůraznil ministr Stropnický. Evropská osmadvacítka podporuje plné obnovení ukrajinské suverenity a územní celistvosti. Ministři ocenili pokrok, kterého Ukrajina dosáhla. Ukrajinské porevoluční vlády udělaly za uplynulé 4 roky pro modernizaci země více, než jejich předchůdci za více jak 20 let existence samostatné Ukrajiny. Nicméně v reformním úsilí je třeba nadále pokračovat. „ČR bude nadále podporovat Ukrajinu na její cestě mezi svobodné prosperující evropské země. Na podporu demokratické transformace Ukrajiny Česko vyčlenilo 35 mil. Kč pro období 2017 a 2018,“ uvedl ministr Stropnický.

Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky absolvovali debatu s ministryní zahraničních věcí Korejské republiky Kang Kyung-wha na téma dialogu mezi Jižní Koreou a režimem Kim Čong-una. ČR stejně jako partneři v EU zastává postoj, že jediným dlouhodobým řešením situace na Korejském poloostrově jsou diplomatická jednání. Ministři zhodnotili přípravy summitu mezi Jižní Koreou a KLDR a možný summit mezi USA a KLDR jako pozitivní signály pro uvolnění napětí na Korejském poloostrově. Rada FAC projednala rovněž otázku jaderné dohody s Iránem (JCPoA) a roli Iránu v regionu.

Na okraj jednání měl šéf české diplomacie také možnost seznámit se s novým ministrem zahraničních věcí Německa Heiko Maasem, kterému popřál hodně štěstí v jeho nové pozici.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama