Radek Rozvoral

Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • SPD
  • Středočeský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,23. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

03.04.2018 7:06:11

Islám patří k Německu – historie jedné věty!

Islám patří k Německu – historie jedné věty!

Výroky nejvyšších německých politiků k otázkám vztahu Německa k islámu a krátký exkurz od doby, kdy otázka imigrantů začala být aktuální. Dle posledních výzkumů má ale skoro 70% Němců odlišný názor.

Celá vášnivá debata začala již před téměř 12 lety a její počátek můžeme hledat u slov tehdejšího německého spolkového ministra vnitra Wolfganga Schäubleho (za křesťanskou stranu CDU). Wolfgang Schäuble tehdy 28.9.2006 pronesl „Islám je součástí Německa a součástí Evropy, je součástí naší přítomnosti i budoucnosti.“ Výrok dál pokračuje slovy: „Křesťanství patří nesporně k Německu. Židovství patří nesporně k Německu, to je naše křesťansko-židovská historie. Ale islám už dnes také patří k Německu.“ Postupně v průběhu času tato věta rezonovala mezi německými politiky i Němci samotnými.

Další prohloubení této myšlenky je spojováno s bývalým německým spolkovým prezidentem Christianem Wulffem (Christian Wulff prezident mezi lety 2010 – 2012, politik za křesťanskou stranu CDU). Ten 19.10.2010, jako první německý prezident promluvil na zasedání tureckého parlamentu v Ankaře a pronesl dnes už památná slova. „Povzbuzuji všechny v mé vlasti, aby se zodpovědně zapojili. Jako prezident vás všech žádám, aby se každý přistěhovalec v dobré vůli do naší společnosti aktivně zapojil.“ Tuto myšlenku ještě dále prohloubil výrokem, že v Německu vystudovaní islámští učitelé islámu a německy hovořící islámští duchovní (imámové) přispívají k úspěšné integraci muslimů. V červnu 2011 při příležitosti Dne evangelické církve zdůraznil onu větu, že islám patří k Německu.

Naopak asi nejostřejší vymezení se proti této myšlence, že islám patří k Německu, můžeme spatřit u Joachima Gaucka, nástupce Christiana Wulffa v úřadu spolkového prezidenta mezi lety 2012 – 2017. Ten 31.5.2012 v rozhovoru pro německý týdeník Zeit uvedl: „Islám není součástí našich německých tradic ani identity a nenáleží tedy k Německu. Muslimové ale zajisté k Německu patří. Požívají samozřejmě jako němečtí státní příslušníci všechna práva.“

Ovšem asi nejvíce myšlenka rezonovala celou společností v době, kdy opět ožila ústy Angely Merkelové. Ta u příležitosti začátku muslimského postního měsíce ramadánu  30. června 2015 pronesla: „Je patrné, že islám již k Německu patří.“

Současný německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier (SPD) podporuje myšlenku kancléřky Angely Merkelové, jak zdůraznil v rozhovoru pro týdeník Stern. „Muslimové patří k Německu. Od počátku 60. let k nám přišlo mnoho lidí jako pracovní síla, mezi nimi mnoho muslimů z Turecka. Tito zde zůstali, zapustili v Německu své kořeny, pečují o svou víru. Tato přistěhovalecká historie k nám patří, je to součást našich dějin.“ 

Debata ožila znovu v posledních dnech. Odstupující ministerský předseda Bavorska Horst Seehofer (CSU) 16.3.2018 v rozhovoru pro německý deník Bild uvedl: „Islám nepatří k Německu. Německo je utvářeno křesťanstvím.“ Horst Seehofer patřil od počátku uprchlické krize asi k nejvýraznějším kritikům kancléřčina vstřícného pozvání uprchlíků do Německa.


Angela Merkelová říká: „Islám patří k Německu.“ Dle výsledků z nedávného reprezentativního průzkumu, který provedl výzkumný institut YouGov a výsledky prezentoval v televizním vysílání SAT.1, s tímto výrokem souhlasí jen 19% Němců. Naopak 70% oslovených s tímto výrokem nesouhlasí a téměř jedna třetina respondentů (32%) se domnívá, že se osobní život v Německu v důsledku rostoucího počtu muslimů mění negativně.
Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama