Získaná data z posledního výzkum zaměřeného na postoj české veřejnosti k přijímání imigrantů a k situaci spojenou s migrační krizí potvrdila, že naši občané u nás nechtějí žádné imigranty, a to i v případě, že by Česká republika přišla o dotace z Evropských fondů.
Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zveřejnil dne 8 června 2018 na svých webových stránkách výstupy z výzkumu, který proběhl ve dnech 7. – 19. dubna 2018 v rámci projektu „Naše společnost“ a jeho cílem bylo získat a zpracovat data k postoji našich občanů k přijímání imigrantů z oblastí postižených válečným konfliktem, imigrantů z Blízkého východu a severní Afriky a imigrantů z Ukrajiny. Respondentů bylo celkem 1.115 a tvořili je obyvatelé ČR ve věku od 15 let. Dále bylo provedeno srovnání s výzkumem (stejné otázky), který byl realizovaný v roce 2015.
Uvedená získaná data:
· Skoro 3/5 respondentů (58%) odmítá přijímat imigranty ze zemí postižených válečným konfliktem. Názory respondentů se významně nelišily v závislosti na pohlaví, věk či náboženské vyznání.
· Hodnocení situace okolo imigrantů jako bezpečnostní hrozby pro Českou republiku vnímá více jak 2/3 respondentů (68%) a z pohledu v rámci bezpečnosti Evropy je to dokonce více jak 4/5 respondentů (82%).
· Ohledně přijetí imigrantů z Ukrajiny svůj rozhodný souhlas vyjádřilo 6% respondentů a k přijetí imigrantů z Blízkého východu a severní Afriky vyjádřil rozhodný souhlas každý padesátý respondent (2%).
· Celkový nesouhlas k přijímání imigrantů z Blízkého východu a severní Afriky z hlediska časového srovnání od roku 2015 vzrostl o 10%.
· Celkový nesouhlas k přijímání imigrantů z Ukrajiny z hlediska časového srovnání od roku 2015 vzrostl o 7%.
· Pouze každý stý respondent (1%) vyslovil rozhodný souhlas s přijetím imigrantů z muslimských zemí, pokud by jejich nepřijetím hrozila ztráta peněz z fondů EU.
Provedený výzkum poskytnul zajímavá data, jak naši občané nahlíží na situaci imigrantů. Tak např. hrozba ztráty peněz z fondu EU nemá na postoje občanů téměř žádný vliv.