Tomio Okamura

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • SPD
  • Moravskoslezský kraj
  • poslanec
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,94. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

05.07.2018 22:18:00

Unifikace má vždy jediný cíl - podmanit a ovládat

Unifikace má vždy jediný cíl - podmanit a ovládat

Komentář na facebookovém profilu ke svátku Cyrila a Metoděje

 Dnes si připomínáme památku věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří nám přišli pomoct uchovat náš jazyk a naši národní samostatnost. Když jsem se zamyslel nad významem Cyrila a Metoděje, až nepříjemně mě překvapila podobnost poměrů ve světě Cyrila a Metoděje s dneškem. Většina lidí má pocit, že zásadní význam Cyrila a Metoděje spočívá v tom, že po velké Moravě a zřejmě i v Čechách šířili křesťanskou víru. To je ovšem dost zásadní omyl. Křesťanství se i v našich zemích šířilo minimálně sto let před příchodem obou bratří. Křesťanství v Čechách a na Moravě šířili krátký čas misionáři z Irska a Skotska. Ale zcela zásadní byla práce kněží a misionářů z franské říše, z jejichž vlivu jsme se chtěli vymanit.

Víc než 30 let před příchodem soluňských bratří kolem roku 831 došlo k tzv. „křtu všech Moravanů“, při němž novou víru přijal velkomoravský kníže Mojmír I., a lidé v jeho okolí. Knížete a jeho elitu pokřtil pasovský biskup Reginhara. Byla nová doba, křesťanství bylo svého druhu ideologickým nástrojem pro podmanění zemí sousedících s Východofranskou říší. Tím, že se velkomoravský kníže a po něm i česká knížata o pár let v Řezně přihlásili ke křesťanství, tím se i politicky spojili s tehdejší franskou říší, která sdružovala země velké části západní Evropy.

Svět byl tak, jako dnes, rozdělen na západ a východ. Na říši západořímskou, k níž patřili němečtí frankové a na říši východořímskou. Velkomoravský Kníže Rastislav se chtěl z vlivu franské říše vymanit. Základem bylo zbavit se propagandy západních franských kněží, kteří samozřejmě šířili ideologii podřízení se německým Frankům.

A proto moravský kníže požádal o vyslání křesťanských misionářů byzantského císaře Michala III. Mise Cyrila a Metoděje měla v prvé řadě politický význam, měla posílit samostatnost. Slovanská liturgie, slovanské písmo, výchova vlastních kněží měla posílit a posílila naši národní suverenitu. To bylo v trnem v oku západním elitám a oba bratři po celý život trpěli pronásledováním ze strany západních kněží a šlechty.

Pokud dnes vzpomínáme na Cyrila a Metoděje, vzpomínáme na dva řecké bratry, kteří nám přišli pomoct uchovat náš jazyk, naši národní samostatnost proti unifikaci, která se může jmenovat pro evropská, pro římská nebo pro franská, ale vždy má jediný cíl, podmanit a ovládat nás, i naši zemi.

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama