Během zvažování uvedených variant byl nastaven prozatímní systém využití externí služby krematoria Hrušovany. Toto moderní krematorium mimo intenzivní zástavbu obsluhuje široké území nejen v ČR, ale i v sousedním Německu. Ukázalo se, že takto nastavený systém funguje a ani po řadě měsíců k němu nebylo z žádné strany významných výhrad. Zcela jistě jde o problematiku velmi citlivou, současně poskytovaná služba se však od té dřívější neliší jinak, než převozem do Hrušovan a zpět, cenová úroveň zůstává zachována a zároveň jde o zcela zavedený a běžný systém v rámci republiky. Možnost obřadu a rozloučení se zesnulým v obřadní síni, vše probíhá standardně jako ve všech ostatních městech, z nichž drtivá většina krematorium nemá.
Ve chvíli, kdy byla na jedné straně varianta investičně velmi náročná, s negativním vlivem na své městské okolí, a na druhé straně fungující systém ve stejné kvalitě poskytované externí služby s garancí dalšího fungování i do vzdálenější budoucnosti, padlo z pohledu vedení města logické a zcela konsensuální rozhodnutí kremační pec na Růžový vrch nevracet a nechat fungovat stávající službu.
Primátor dodává: "Na jednání s paní hejtmankou nepadla ani zmínka o nabídce kraje k převzetí krematoria, jak se objevilo v tisku. Na tomto jednání jsem navrhoval, že pokud je Karlovarský kraj názoru, že v na jeho území má být krematorium, nechť je to aktivita kraje, nechť je nové krematorium umístěno ve vytipované bezproblémové lokalitě s tím, že Karlovy Vary - a předpokládám, že i další sídla v regionu - budou na tomto záměru ochotně spolupracovat. V tomto duchu také Rada města přijala usnesení, kterým konstatuje připravenost jednat na toto téma s Karlovarským krajem."