Je to další úroveň problému, který řešíme ve Varnsdorfu, Rumburku, Novém Boru, Šluknově a jinde. V Krupce nebojuje vedení města s problematikou sociálně vyloučených obyvatel. Místní radnice se je naučila zneužívat, a to k útoku na samou podstatu demokracie – svobodné a férové volby do místního zastupitelstva. Trvá to dlouho a děje se tak opakovaně. Výsledek tohoto stavu se naplno projevil v zářijových komunálních volbách: 71% místních rezignovalo na správu svých veřejných věcí, opakovaného hlasování se už nezúčastnili. V zastupitelstvu jsou ti, kteří si za pár stokorun koupili hlasy zejména romských spoluobčanů, stejně jako radikálové, kteří se do samosprávy vyvezli na vlně nespokojenosti. Výsledný mix zvolených zastupitelů není schopen uzavřít koalici. Lidé mají tak silný pocit marnosti, že jim bere sílu napadnout volby pro neplatnost už potřetí.
Vrabci si na střechách (nejen) v Krupce štěbetají, že takhle si šlo na ruku s místní romskou mafií místostarostovo uskupení, které zřejmě usoudilo, že na pozadí nepřesvědčivých výsledků v hospodaření a práci radnice pro veřejný zájem bude jistější si posty u voličů koupit. Tak nakonec obsadilo 5 z 21 míst v zastupitelstvu. Po třech mandátech získala další tři uskupení, mezi nimi i sdružení Zdravá Krupka, které proti kupčení nejvíce vystupovalo. Citelný nárůst hlasů oproti předchozím volebním pokusům zaznamenala radikální Dělnická strana sociální spravedlnosti, která získala 10% a má na radnici dvě křesla!
Rozložení sil v novém zastupitelstvu naznačuje pat. Jedni jsou přesvědčení o nedemokratické volbě druhých, ti se proti tomu brání trestním oznámením. Občané se bojí, že osobní vzájemná averze některých zastupitelů je příliš velká, než aby byli schopni dohodnout se na společném zájmu. Málokdo věří, že se na radnici změní něco k lepšímu a extrémisté můžou sklízet plody dlouhodobého napětí.
Co bude dál? Podá Zdravá Krupka už potřetí stížnost na neplatnost komunálních voleb? Doufám, že ano. Spolupráci s těmi, kdo upláceli voliče, odmítá celé politické sdružení nezávislých kandidátů Věci veřejné. Řešením by podle něho byly nové volby s úplně jinými, nezkompromitovanými osobnostmi na kandidátkách. Legislativa jim, bohužel, příliš nástrojů k pročištění obecního politického rybníčku v tuto chvíli nenabízí. Nový zákon, který má postihovat kupčení s hlasy a trestat ho až půl ročním vězením, jsem předložila spolu s ministrem spravedlnosti. Bohužel ale neprošel legislativním procesem tak rychle, aby Krupce v těchto volbách pomohl. V příštích už by to mohlo být jinak. Je správné, že kupčení s hlasy bude trestným činem. Kuplířství se svobodou volby a zodpovědností je pořád jen prachsprosté kuplířství.
Karolína Peake, místopředsedkyně Vlády ČR