Tou příčinou, která je v pozadí růstu cen energií je začátek platnosti MSR (market stability reserve). Na začátku příběhu je tak nápad EU zavést umělý trh s emisními povolenkami. Povolenky jsou obchodovány v dražbách podle nařízení EU č. 031/2010. Bez nich nemůžou vlastníci provozovat elektrárny, teplárny a podobně.
Tento příběh vrcholil v roce 2015. Probíhala jednání o o reformě evropského trhu s uhlíkem (EU ETS). Rada EU usoudila, že na trhu je příliš velké množství emisních povolenek. Vymyslela a navrhla MSR. MSR je systém, jak stáhnout z trhu část povovolenek, tak aby jich byl nedostatek. Nedostatek povolenek povede ke zvýšení jejich cen. Podle bruselských úředníků, se zvýšením ceny povolenek zvýší cena energií a to způsobí tlak na spotřebitele energií, aby více šetřili. Výsledkem pak má být nižší produkce CO2. Logika úředníků je správná v části popisující nárůst cen energií.
Proti přijetí platnosti MSR od 1.1.2019 stála blokační menšina osmi států pod vedením Polska, včetně ČR. A právě někdy v dubnu 2015 Česká republika z této skupiny vycouvala. Skupina ztratila schopnost blokovat schválení platnosti MSR od 1.1. 2019. Bylo to v době vlády ČSSD s ANO a KDU ČSL. Ministrem zahraničí byl Lubomír Zaorálek. Takže jmenovitě nám toto zvýšení cen energií zařídil pan Sobotka a jeho ministr zahraničí.
Co je k tomu vedlo, můžeme pouze spekulovat. Jedním z důvodů mohla být snaha získat do rozpočtu státu více peněz. Analytický tým Point Carbon spočítal, že Česko by mohlo díky výnosům z dražších emisních povolenek získat do státního rozpočtu skoro o 50 % finančních prostředků víc.
Když to shrneme, důvodem nárůstu cen je uměle vyvolaný nedostatek emisních povolenek. Nedostatek uměle vytvořený EU s podporou vlády ČR pana Sobotky. Je to vlastně takové další nepřímé zvýšení daní. Pokud si někdo dělá seznam všech možných a nemožných daní, může si do seznamu zapsat i zvýšení cen energií přes mechanizmus MSR.