V Evropském parlamentu dnes vyvrcholil španělský trojboj. V budově EP ve Štrasburku probíhá tento týden fotografická výstava „40 let španělské demokracie“, premiér španělské vlády Pedro Sánchez Pérez-Castejón vystoupil na plenárním zasedání s projevem na téma Budoucnost Evropské unie a Katalánci, na ploše před hlavním vchodem budovy parlamentu, známé z většiny snímků, dnes demonstrují za propuštění bývalého katalánského vedení.
To je obviněno kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti regionu španělskou prokuraturou ze vzpoury. Pro všechny obviněné jsou požadovány drakonické tresty. Oriol Junqueras, který byl katalánským vicepremiérem a ministrem hospodářství, čelí obvinění za vzpoury a zpronevěry peněz, má být uvězněn na 25 let. Téměř dvěma desítkám dalších politiků, kteří jsou obviněni již pouze ze vzpoury, hrozí tresty v délce od 17 let do 8 měsíců.
Přitom 9 z obviněných politiků se nachází ve vyšetřovací vazbě, někteří již déle než rok. Mezi nimi je i můj bývalý kolega z Evropského parlamentu Raúl Romeva y Rueda, se kterým jsme byli v kontaktu ještě krátce před zmiňovaným referendem. Jeho vyslanci tehdy, v rámci hledání podpory pro svůj postup navštívili v Bruselu mou kancelář, krátce poté jsme se setkali i v Praze.
Shodou okolností byla právě na dnešním plénu hlasována Zpráva o stavu základních práv v EU v roce 2017, tedy kouzlem nechtěného při dnešním jednání jsme mimo jiné do určité míry diskutovali i otázku, zda může být uspořádání referenda zločinem. Rozhodně si španělský premiér vyslechl řadu velmi expresivních připomínek namířených nejen k situaci ve Španělsku. Doufám, že ostře sledovaný proces očistí katalánské politiky a umožní racionálně jednat o situaci regionů ve Španělsku.
Jaromír Kohlíček