Síť brněnských otevřených škol je založena na pomoc školám při rozvíjení doplňkových služeb v oblasti celoživotního učení, společného trávení volného času celých rodin, rozvoje dobrovolné činnosti rodičů ve prospěch školy, podpory výchovy ke zdravému životnímu stylu, zlepšování klima na škole a pořádání sportovně-zábavných aktivit.
Do Sítě brněnských otevřených škol se zapojilo 16 škol z Brna. Musely ale splnit určité podmínky a zavázat se, že v roce 2011 uspořádají a zajistí minimálně:
- 2 akce otevřené veřejnosti
- jednu školní soutěž v deskových hrách a floorballu
- prezentaci svých aktivit na společném setkání otevřených škol se zástupci města a na webových stránkách
- účast vítězů školních kol v celoměstském kole v deskových hrách a floorballu
- účast na vzdělávání v oblasti otevřených škol
- sdílení svých zkušeností na pracovních schůzkách a konferenci SBOŠ
„Cílem projektu jsou školy otevřené veřejnosti jako centra vzdělanosti. Koncepční záměr každé otevřené školy vychází z požadavků rodičovské veřejnosti na soustředění kvalitních zájmových aktivit pro jejich děti co nejblíže ke škole a respektuje rozšíření a zpřístupnění vzdělávací nabídky široké veřejnosti v kontextu požadavků celoživotního vzdělávání,“ vysvětluje princip otevřených škol primátor města Brna Roman Onderka.
V rozpočtu města Brna na rok 2011 je pro projekt „Síť brněnských otevřených škol vyčleněna částka 1,5 milionu korun. Školám již město rozdělilo 800 tisíc korun.
Brněnské školy zapojené do projektu Síť brněnských otevřených škol:
ZŠ Antonínská, ZŠ a MŠ Bosonožské náměstí, ZŠ Gajdošova, ZŠ Horácké náměstí, ZŠ a MŠ Horníkova, ZŠ a MŠ Jihomoravské náměstí, ZŠ a MŠ Kotlářská, ZŠ a MŠ Křenová, ZŠ a MŠ Merhautova, ZŠ a MŠ nám. 28. října, ZŠ Pavlovská, ZŠ Vedlejší, ZŠ a MŠ Zemědělská, ZŠ Pastviny, WZŠ a MŠ Plovdivská, ZŠ a MŠ Pramínek.