Stejně tak viděla vláda problém i v otázkách úpravy sociálního bydlení, která v návrhu Ústeckého kraje není kompatibilní se schválenou Koncepcí bydlení ČR do roku 2020. V návrhu zákona nejsou obsažena žádná nová věcná řešení týkající se zajištění sociálního bydlení, která by nebylo možné aplikovat podle platné právní úpravy použitelné pro všechny občany.
V některých cílech se však vláda i Ústecký kraj shodují. To je především nutnost přísnějšího trestání opakovaných přestupků proti občanskému soužití. Ústecký kraj sice ve svém návrhu přichází s dosti problematickými termíny a popírá zásadu subsidiarity trestního stíhání, ale je pravda, že přísnější trestání opakovaných přestupků je na místě. Vláda proto předloží novelu zákona o přestupcích, a to v návaznosti na připravovaný zákon o centrálním registru přestupků. S centrálním registrem ústecký návrh také nepočítá. Při tom bez tohoto registru je trestání přestupkové recidivy nemožné.
Jsem připravena jednat se zástupci kteréhokoli kraje o případných legislativních podnětech ještě před tím, než dorazí do sněmovny a na vládu, a to zejména v souvislosti s problematikou vyloučených lokalit. Právě v této problematice není místo pro politické a legislativní přetahování. Návrhy se nicméně bude zabývat parlament. Prostor pro diskusi tedy ještě bude.
Mgr. Karolína Peake, místopředsedkyně vlády ČR