Strana TOP 09 již v roce 2013 prosadila novelu zákona, která zajišťuje to, aby po dvou letech byli zákazníci upozorněni na končící platnost smlouvy a měli případně možnost přejít k jinému operátorovi.
„Návrhy hnutí ANO a Pirátské strany podporujeme, ale ty se týkají pouze smluv uzavřených na dobu určitou. To považujeme jen za dílčí řešení, a proto přicházíme s naší novelou, která přináší dlouhodobé koncepční řešení týkající se možnosti ukončení smluv na dobu neurčitou. Navrhujeme, aby zákazník mohl tyto smlouvy ukončit s výpovědní dobou v délce trvání jen 7 dnů,“ uvedla k návrhu Helena Langšádlová, poslankyně TOP 09.
V České republice jsou služby mobilních operátorů významně dražší než v okolních státech.
„Řešením pro českého zákazníka je příchod čtvrtého operátora. Příklady v Polsku, Itálii nebo Francii v posledních letech jasně prokázaly, že příchod nového operátora vede díky nové konkurenci ke snížení cen za mobilní služby. Vláda již dávno měla vytvořit zajímavé podmínky pro nového operátora a připravit aukci kmitočtů. Ministerstvo obchodu a průmyslu mělo jednat s potenciálními zájemci o vstup na náš trh. Mělo na to již spoustu času, ale paní ministryně v této věci prokázala, že je nekompetentní, a její náměstek Pilný po svém nástupu do funkce dokonce otevřeně prohlásil, že snížení cen za mobilní data pro něj není prioritou,“ řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Podmínkou pro vstup čtvrtého operátora na český trh je volné, konkurenční a skutečně tržní prostředí.
„Pokud se podíváme na vývoj v cenách za mobilní služby, je zřejmé, že se ceny O2, T-Mobilu a Vodafonu v podstatě neliší. Máme za to, že je zapotřebí důkladnější činnost ÚOHS při posuzování toho, zda nedochází k zakázanému kartelu těchto tří operátorů,“ dodal Jiří Pospíšil.