Přitom právě argumentem o poškození spotřebitele pravicoví politici ANO i ODS či zástupci byznysu při urputné snaze zrušit zákon, který na několik dní v roce zakazuje prodej v obchodech nad 200 metrů čtverečních metrů mávají.
.
Jediné, co se ve skutečnosti stalo, je to, že tisíce rodin mohlo být pohromadě. Mohou spolu trávit celý Štědrý den nebo celé Velikonoce, mohli si naplánovat výlet v den výročí založení republiky. Takový je jediný dopad tohoto zákona. Tržby velkým obchodníkům neklesají. Lidé si zvykli nakoupit předem.
Diskriminace spotřebitelů, svoboda podnikání i lidská práva a na oko i zájem pracujících, kteří musí být na pracovišti i o svátcích, patří do argumentačního kolovrátku pravicových zákonodárců už několik let. Jsou skutečně profese, od hasičů přes policisty po zdravotníky, které musí být v plném nasazení i v dny, kdy mají jiní volno. S tím nic nenaděláme, oni by ale měli být dostatečně odměněni.
Ostatní ale nechme o svátcích odpočívat „Je legitimním cílem zákona umožnit zaměstnancům v pracovním poměru připomenout si svátky, které jsou součástí české kulturní a duchovní tradice. Je legitimní připomenout i ostatním, že je vhodné v některé dny vyhnout se nákupnímu shonu a věnovat se jiným činnostem,“ zaznělo od Ústavního soudu, proč u něj návrh na zrušení zákona narazil. A já to jen podepisuji.
Jestliže pravice nechte dopřát rodinám zaměstnanců velkých obchodů, aby byli těch sedm dní v roce doma nebo někde jinde s rodinami, pak jsme nemuseli ty svátky zavádět. Já jsem za to ale ráda a dokonce si myslím, že by se omezení mělo týkat mnohem více obchodů. I v menších obchodech pracují zaměstnanci, kteří by mohli mít více volna. A ve shodě s odbory jsem pro, aby se zákaz netýkal jen sedmi, ale všech třinácti svátků. Než se to prosadí, tak si ale ještě párkrát asi vyslechneme vrzání asociálního kolovrátku pravice.