Návrat před Lisabon
Základním cílem koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka je zeštíhlení EU na úroveň zóny volného obchodu, pohybu pracovních sil a pohybu osob. „Tento požadavek není v rámci Evropy ojedinělý. Jsme přesvědčeni, že umíme sehnat dostatečnou podporu minimálně pro to, aby se tato diskuse v rámci Evropského parlamentu zahájila,“ říká dvojka kandidátky a předseda Svobodných Tomáš Pajonk. V případě úspěchu hodlají kandidáti koalice prosadit pět základních požadavků, bez nichž nedává členství v EU smysl. Je to:
- zrušení povinnosti přijmout euro
- zastavení centralizace imigrační a azylové imigrační politiky
- zásadní snížení množství byrokracie
- vrácení členským zemím právo veta v klíčových otázkách integrace
- změnu hlasovacího řádu pléna europarlamentu
Evropskou unii ve stávající podobě považuje koalice Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka za přebujelý socialistický moloch, ze kterého se zcela vytratila původní myšlenka svobodné Evropy. „O osobní svobody přicházíme tiše a stále intenzivněji. Začíná to přerozdělováním dotací, kdy všichni platí a jen někteří čerpají a končí to nucenými uprchlickými kvótami. Cesta k federalizace EU a ztráta národních suverenit je cesta do pekel,“ říká trojka kandidátky a předseda Radostného Česka IT technolog a vizionář Boleslav Buzek.
Řešení pro Česko: Evropské sdružení volného obchodu
Kandidující koalice upozorňuje také na ekonomickou nevýhodnost českého členství v EU. Až do roku 2024 je Česko především příjemce evropských peněz. Od roku 2024 se stane čistým plátcem. „Takto vypadá naše bilance pozitivní. Proč ale pravdivě nezapočítáváme i ztráty pro české firmy způsobené regulacemi EU? Podle propočtu Evropské komise stojí ročně regulace 4 % HDP. To je za dobu našeho členství v EU astronomických 2456 miliard korun, tedy 3x více, než kolik nám z EU na projekty přiteklo,“ počítává ekonomická pasiva a aktiva našeho členství v EU lídr Vít Jedlička. Pokud se EU nebude ochotná radikálně reformovat, je variantou české budoucnosti v Evropě stát se po vzoru Norska nebo Islandu členem Evropské sdružení volného obchodu EFTA. „Evropa je nejlepší místo k životu, ale bez diktátu EU. Je potřeba přestat strašit mýty, že pro Česko neexistuje jiná cesta. Nadále bychom v této variantě mohli v Evropě volně cestovat, pracovat i studovat a české zboží by se mohlo dále bez celních překážek prodávat v EU díky existenci Evropského hospodářského prostoru (EHP). Část škodlivých regulací bychom mohli eliminovat a v dalším kole uspořádat vztahy s EU podobně jako třeba Švýcarsko,“ vysvětluje předseda Svobodných Tomáš Pajonk.
Kampaň bude levná, ale budeme provokovat
Hlavní sloganem volební kampaně Svobodných, Liberlandu a Radostného Česka je výzva Odejdeme bez placení. Klíčový vizuál upozorňuje na tzv. falešné reformátory EU, kteří tvrdí, že už 15 let EU reformují. Proto mají na hlavě tu máslo v podobě Lisabonské smlouvy, tu Čapí hnízdo nebo zlaťáky. „Podle náš EU tito lidé skutečně reformují, ale k horšímu. Vyzýváme voliče, aby jim jejich plané sliby nevěřili,“ vysvětluje lídr Vít Jedlička.
Ostrá část volební kampaně bude trvat 6 týdnů. Ve srovnání s ostatními stranami bude levná. „Utratit hodláme kolem 3 milionů korun na celé Česko. To je zlomek toho, co do kampaně chtějí dát ostatní strany. Drtivá část rozpočtu půjde do on-line prostředí. Kontaktní kampaň je postavená na dobrovolnících,“ vysvětluje volební manažer Roman Bartolšic. Svobodní, Liberland a Radostné Česko hodlají část financí do kampaně získat v Česku zatím ne úplně běžným způsobem – na serveru hromadného financování HITHIT.CZ. „Naše cílová částka je 350.000 Kč a kampaň poběží od středy 17.4. do čtvrtka 16.5.2019. V rámci odměn nabízíme například let letadlem CIRRUS, ve kterém se natáčel náš volební klip a který bude pilovat trojka kandidátky Boleslav Buzek nebo Ayahuaskovou seanci v Liberlandu s leteckou dopravou,“ popisuje fundraising na HITHITu Bartolšic.
Vít Jedlička: lídr s jasným mandátem
Jméno Víta Jedličky je spjaté především s projektem Liberlandu, mikrostátu, který v roce 2015 vyhlásil na Dunaji na chorvatsko-srbské hranici. Území sedmi kilometrů čtverečních na levém břehu Dunaje zatím neuznal žádný svrchovaný stát, nicméně o občanství již zažádalo přes 500.000 lidí z celého světa. Liberland je vnímán jako symbol nezávislosti a svobody. Vít Jedlička byl členem Svobodných od doby vzniku v roce 2009. Řadu let vedl krajskou organizaci v Hradci Králové. Zároveň je předsedou občanského sdružení Reformy.cz. Považuje se za libertariána a ve vztahu k EU je euroskeptikem. Poukazuje na diametrální rozdílnost svobodného trhu na jedné straně a jednotného trhu na straně druhé, na demokratický deficit EU i neustálé porušování vlastních pravidel ze strany institucí EU a jednotlivých členských států. Vítek Jedlička získal v on-line primárkách největší počet 173 hlasů. „Jsem rád, že vyhrál právě Vítek. Je to výrazná osobnost mezinárodního významu, která nejen svými názory, ale i především také činy reprezentuje hlavní hodnoty Svobodných,“ řekl předseda Svobodných Tomáš Pajonk. Na 28-členné kandidátce není nikdo, kdo by nemluvil alespoň jedním světovým jazykem, 23 kandidátů má vysokoškolské vzdělání a rovnoměrně jsou zastoupeny skoro všechny regiony ČR. Ke vzniku koalice strany Svobodných a Radostného Česka, která kandiduje s číslem 25, přispěl převážně průniku programů. Svobodní v minulých evropských volbách získali 5,24 % hlasů, což představovalo 79.540 hlasů a získali křeslo jednoho europoslance. V europarlamentu je reprezentoval původní předseda Petr Mach, kterého v roce 2017 nahradil Jiří Payne. „Za úspěch ve volbách bychom považovali potvrzení výsledku z voleb 2014, tedy zisk alespoň jednoho europoslance,“ uzavírá Tomáš Pajonk.