Přestože byla po roce 1989 přijata řada legislativních změn a dalších opatření za účelem nápravy křivd způsobených minulým režimem, v některých oblastech je negativní dopad předlistopadové éry patrný dodnes. Jednou z nich jsou i vlastnické vztahy.
Původním vlastníkům pozemků či jejich potomkům byl sice v rámci restitucí znovu umožněn výkon vlastnických práv, řada z těchto pozemků však byla v období 70. až 90. let minulého století dotčena výstavbou hl. m. Prahy. „Jižní Město vznikalo na vyvlastněných polích, kde rodiny sedláků hospodařily po staletí. Ačkoliv byly rodinám v 90. letech pozemky vráceny, většina z nich je nyní pod městskými chodníky, silnicemi, parkovišti nebo parky,“ vysvětlil Ondřej Prokop (ANO), místostarosta MČ Praha 11 pro majetek a investice. Nyní tak původní zemědělská půda slouží jako nedílná součást mnoha pražských sídlišť běžně využívaná místními obyvateli, ovšem bez souhlasu vlastníků. Ti přitom jako jedinou kompenzaci za užívání pozemků bez právního důvodu mohou po městských částech požadovat vydání bezdůvodného obohacení.
Hned několika takovým žalobám musela čelit i Praha 11, pozemky v soukromém vlastnictví s funkcí veřejných prostranství navíc představují velký problém z hlediska údržby: úklid sněhu či posečení trávy závisí pouze na dobré vůli vlastníka.
Průlom po desítkách let sporů nyní představuje nájemní smlouva, kterou jedenáctá městská část uzavřela s vlastníky nejužívanějších pozemků. „Podmínky jsou jednoduché, za předem deklarovanou cenu máme tyto pozemky v nájmu a budeme se starat o jejich údržbu. Předejdeme tím dalším soudním sporům a veřejná prostranství budou nadále sloužit obyvatelům Jižního Města, aniž by však byli restituenti kráceni ve svých právech,“ uvedl starosta MČ Praha 11 Jiří Dohnal (Piráti).
Zatím má městská část v nájmu přibližně 70 hektarů soukromých pozemků, v jednáních chce nicméně pokračovat i s dalšími restituenty: „Dohoda, kterou se nám podařilo s restituenty uzavřít, výrazně zlepší údržbu předmětných pozemků, ať už jde o seč trávy nebo úklid sněhu. Budou z ní tedy těžit především místní obyvatelé. Zároveň jde o první krok ke zmírnění křivd, kterých se na vlastnících pozemků a jejich rodinách dopustil minulý režim. V rámci pracovní skupiny, kterou jsme pro problematiku pozemkových restitucí zřídili, budeme jednat i s dalšími vlastníky, mimo jiné o směnách a výkupech jejich pozemků, abychom tuto složitou situaci vyřešili do budoucna systémově a koncepčně,” dodal Ondřej Prokop (ANO).
Usnesení Rady MČ Praha 11, včetně smlouvy o nájmu, naleznete pod číslem 0676/28/R/2019 ZDE.