Dnes, 24. listopadu, si připomínáme 70. výročí vypravení prvního transportu do Terezína. Jela v něm skupina mladých mužů, tak zvané pracovní komando, kteří měli terezínské ghetto připravit pro Židy z českých zemí.
Byl to začátek systematického vyvražďování židovského obyvatelstva, naprosto nevinných mužů, žen a dětí, našich sousedů. I v dnešní době je nesmírně důležité připomínat si mechanismy, jakými se mohla Evropy ve 30. letech zmocnit zrůdná nacistická diktatura. Nesmíme nikdy zapomenout, že Hitler se dostal moci prostřednictvím demokratických voleb a že řada zločinů jeho režimu se odehrávala za podpory velkého množství německých obyvatel.
Sociální demokracie byla jednou z mála evropských politických sil, která se snažila nástupu fašismu zabránit a bojovala proti němu i po vypuknutí války. Věrna této tradici, i dnešní ČSSD se musí jasně postavit proti jakýmkoli fašizujícím tendencím ve společnosti, proti pokusům rozdělovat lidi v naší zemi na lepší a horší jen z důvodu jejich etnické příslušnosti.
V Praze na zdi Pinkasovy synagogy je napsáno 77 297 jmen – tolik obětí Šoa pocházelo z Čech a Moravy. Nikdy nezapomeneme.