Nečasova vláda rozhodla o tom, že se ani po pěti letech stagnace nezvýší od 1.1.2012 minimální mzda. Ta, navzdory inflaci a růstu průměrné hrubé mzdy, zůstává na úrovni 8 000 korun hrubého a to už trvale od 1.1.2007.
ČSSD zásadně nesouhlasí s tím, že pravicové vlády opakovaně odmítají valorizovat minimální mzdu a zcela tak devalvují její sociální a ekonomickou roli v naší společnosti. Kupní síla minimální mzdy se za pětileté období snížila o 10 procent. Je skutečně absurdní, že pravicoví ministři mají plná ústa frází o tom, že je důležité, aby se vyplatilo pracovat a že vláda musí motivovat k pracovní aktivitě a přitom odmítají zvýšit minimální mzdu. Vláda Petra Nečase se svým rozhodnutím vysmála všem lidem, kteří dávají přednost hůře placené práci před pobíráním sociálních dávek.
ČSSD je přesvědčena o tom, že přiměřená pravidelná valorizace minimální mzdy hraje důležitou roli při posilování motivace hledat si práci zejména u nízkopříjmových skupin obyvatel. Její zvyšování také pomáhá zajistit realizaci práva na spravedlivou odměnu za odvedenou práci. Zvyšování minimální mzdy, úměrně růstu průměrné mzdy a produktivity práce, také omezuje prostor pro šedou ekonomiku a daňové úniky, které vznikají ve formě vyplácení černých mezd tzv. „na ruku“ zejména ve službách a hůře placených profesí či v oblastech s vysokou nezaměstnaností. Proto, aby minimální mzda plnila svou pozitivní roli, měla by dosahovat zhruba úrovně 40% průměrné mzdy v zemi.
ČSSD počítá s tím, že pokud v budoucnu ponese vládní odpovědnost, bude postupně zvyšovat minimální mzdu tak, aby dosáhla této přiměřené úrovně.
Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD