Samotnou soutěž chtějí MPO a MMR vyhlásit na podzim. „Ve městech a obcích, které v soutěži uspějí, budou moct díky státu testovat 5G technologie a jejich aplikace. Právě ty jsou pro rozvoj samospráv zásadní, stejně jako inovace a moderní informační a komunikační technologie jako takové. Municipality díky tomu budou moct víc spolupracovat s firmami či univerzitami na nových systémech například v oblasti chytré dopravy, bezpečnosti, digitálních aplikací pro občany a dalších,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodává: „To vše v souladu s Inovační strategií 2019 – 2030 v duchu toho, aby Česká republika skutečně byla zemí pro budoucnost, tedy Czech Republic: The Country For The Future. Tuto zaštiťující značku vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace nedávno schválila také jako hospodářskou značku, která se stane nedílnou součástí připravované Národní hospodářské strategie.“
Soutěž o chytré město je pro tuzemské municipality velkou příležitostí. Díky 5G sítím budou moct zlepšit kvalitu služeb, které poskytují občanům a dosáhnout tak toho, aby se lidem co nejlépe žilo. Regiony se budou lépe rozvíjet a tuzemské samosprávy se stanou lepším místem pro život. Aby se vše podařilo uskutečnit, je nutná spolupráce měst a obcí, odborné veřejnosti, akademické i podnikatelské sféry. Jedině tak se koncept chytrých měst, tedy Smart Cities, postavený mimo jiné na udržitelném rozvoji a opírající se o moderní informační a komunikační technologie, v budoucnosti rozšíří.
„Soutěž cílí zejména na naše regiony, proto jsme se ji na Ministerstvu pro místní rozvoj rozhodli podpořit. Věřím, že soutěž ukáže, jak mohou nové technologie přispět k rozvoji měst a obcí a ke zvyšování kvality života obyvatel, ať už jde o dojíždění za prací či do škol, trávení volného času, kvalitu místního prostředí nebo dostupnost veřejných služeb. Naším cílem je podporovat konkurenceschopnost regionů s využitím SMART přístupů a zároveň zamezit prohlubování takzvaných regionálních rozdílů. Města, obce a kraje budou mít nezastupitelnou roli v připravované Národní hospodářské strategii tak, jak ji mají v nové Strategii regionálního rozvoje,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.
Co jsou 5G sítě?
- 5G sítě jsou klíčovým prvkem připravovaných vysokorychlostních sítí velmi vysoké kapacity, tj. základní pilíř gigabitové společnosti.
- Přínosem 5G sítí je cca desetinásobné zvýšení přenosové rychlosti, podstatné snížení doby odezvy (řádově v jednotkách milisekund) či schopnost komunikovat s obrovským množstvím zařízení (až 1 milion na km2).
- Na 5G sítích je postaven koncept internetu věcí, Průmyslu 4.0, Smart Cities, autonomních vozidel, virtuální a rozšířené reality, 360o videí či holografických telefonátů a projekcí.
- Využívání standardu 5G bude provázet používání umělé inteligence, přenosových prostředků internetu věcí a analytické nástroje pro práci s velkými objemy big data.
- 5G sítě mají za cíl vyjít vstříc potřebám celých odvětví. Počty bezdrátově připojených zařízení zásadním způsobem narostou o čidla, snímače, regulační prvky, přístroje a stroje.
- Předpokládá se, že díky 5G sítím na jednoho uživatele připadnou stovky takových zařízení, přičemž pouze jedním z nich bude chytrý telefon.
Proč se 5G sítě zavádí?
- 5G sítě představuje celosvětový fenomén. Je založen na bezdrátových vysokorychlostních technologiích a na sjednocování, tzn. konvergenci, mobilních a pevných sítí.
- 5G sítě zajistí plošnou dostupnost datových služeb, vysokorychlostní komunikaci s pohybujícími se objekty a nabídnou také vysokorychlostní pevné připojení.
Registrace v kontextu se zájmem o soutěž na 5G sítě:
- kde: ZDE
- kdy: do 30. září 2019